Alman Milletvekili: Zuckerberg’in Merkez Bankası Olmasına İzin Vermeyeceğiz!

0 54

Facebook’un Diem projesi, diğer büyük teknoloji firmalarının kendi kripto para birimlerini ve stablecoin’lerini oluşturmaları için bir yol açarken, Avrupa Parlamentosu yasa koyucuları Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) daha fazla düzenleme gücü vermeye çalışıyor.

Avrupa Parlamentosu’nun (MEP) Avrupa Halk Partisi Üyesi Dr. Stefan Berger, dijital varlık ihraç eden kurumların ve şirketlerin daha fazla düzenlenmesini isteyen bir yasa tasarısı önerisinde bulunduktan sonra ”Mark Zuckerberg’in kendi başına bir Merkez Bankası olmasına izin vermeceyeğiz.” dedi.

Avrupa Komisyonu’nun eylül ayında yayınladığı Kripto Varlıklarda Piyasalar Yönetmeliği isimli önerisi, Avrupa Merkez Bankası’nın, “AB düzeyinde kripto varlık hizmet sağlayıcıları ve ihraççıları için tek tip kurallar oluşturmasını” zorunlu kılıyor.

Milletvekilleri şimdi Avrupa Parlamentosu raportörü Dr. Berger tarafından öne sürülen ve Avrupa Merkez Bankası’nın “yeni kripto para birimlerinin yetkilendirilmesinde daha aktif bir rol üstlenmesini” içeren öneride yapılacak değişiklikleri tartışıyorlar. Bu, merkez bankasının, işler planlandığı gibi giderse, bazı projelerin AB sınırlarında çalışmasına izin vermeyeceği anlamına geliyor.

Eğer yasa tasarısı onaylanırsa, Avrupa Birliği kripto düzenlemelerinin en resmi olduğu bölge olacak.

Diem Projesi AB’deki Politikacıları Ürkütüyor

Dr Berger, Avrupa Merkez Bankası’nin küresel stablecoinlerin gücüne, özellikle de düşük ücretli, ölçeklenebilir ve hızlı ödeme özellikleriyle geleneksel ödeme pazarını sarsmayı amaçlayan bir stablecoin projesi olan Facebook’un Diem’ine hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

Libra / Diem projesi, para birimini mali statükoya potansiyel bir tehdit olarak gören, AB’deki milletvekillerini ürküttü. AB’deki politikacılar o zamandan beri, stablecoinler için kurallar belirleyen ve Avrupa Merkez Bankası’na “yeni bir kripto para biriminin yetkilendirme prosedürü” üzerinde daha fazla yetki veren bir yasa tasarısı hazırladılar.

Dr. Berger, “Facebook’un 2 milyardan fazla kullanıcısı var. Kendi para birimini tanıtarak, bir gecede Merkez Bankası’nın gücünü kazanabilir. Ancak para birimleri özel bir şirketin elinde değildir. Günün sonunda Zuckerberg’in Merkez Bankası olmasına izin vermemeliyiz.”

Dr Berger, tartışılan dijital bir Euro’nun, Facebook’un Diem’i gibi güçlü bir stablecoin için “en iyi cevap” olacağını da söyledi ve şunları ekledi:

“Umarım Avrupa Merkez Bankası, dünyadaki diğer ülkeler bir merkez bankası dijital para birimi başlatmadan önce dijital bir Euro çıkarmak için acele eder. Hızla değişen dijital dünyada güvenli bir dijital paraya ihtiyacımız var.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku