Türkiye, Bitcoin i benimseyen lider ülke konumunda

0 0

Yerel para birimi olan Türk Lirası son zamanlarda dolar karşısında düşük seviyeye ulaştıkça Türk vatandaşları giderek Bitcoine yöneliyor. Türkiyede Bitcoinin benimsenmesi diğer ülkeleri gölgede bırakıyor.

Orta Doğu bölgesinde Bitcoini benimseyen lider ülke Türkiye

Yerel para birimi olan Türk Lirası Perşembe günü düşük seviyeye doğru gerileme yaşarken Dolar 7.95e ulaştı. Dolar bu yıl şu ana kadar Lira karşısında yaklaşık % 33 arttı ve bazı analistler yakında 8.5a ulaşacağı öngörüsünde bulundu.

Commerzbank analisti Tatha Ghose geçen hafta müşterilere Liranın temel sorunu merkez bankası tarafından nihayetinde para birimini düşürecek güvenilir enflasyon hedeflemesinin olmamasıdır” dedi.

Ülke yüksek enflasyondan muzdarip ve işsizlik oranı % 14ü geçti. Johns Hopkins Üniversitesi uygulamalı ekonomi profesörü ve hiperenflasyon uzmanı Steve H. Hanke Türkiyenin yıllık enflasyon oranının % 36.57 olduğunu ve yükselmeye devam ettiğini söyledi. Profesör Pazar günü rezervlerinin şu anda 4112 milyar Dolar olduğunu ve Temmuz ayından bu yana yaklaşık 10 milyar Dolar düştüğünü kaydetti.

Uzmanlar Türkiyenin kripto para birimlerinin yüksek oranda benimsenmesinin bölgedeki ekonomik belirsizlikten ve dalgalı olan Liradan kaynaklandığını düşünüyor. Global Peer-to-Peer (P2P) Bitcoin piyasası PAXFUL CEOsu Ray Youssef Perşembe günü bir açıklamada bulundu:

Türk lirasının yükselen enflasyonu Türk vatandaşları için büyük bir mali yük oldu. Bitcoin Türk lirasını çevreleyen istikrarsızlığa karşı zenginliği korumak için kullanılabilir.

Ayrıca Türkiye platformundaki yeni kayıtların son 12 ayda % 274 arttığını söyledi. Şirket Türkiyede kripto kabulü için büyük bir potansiyel gördüğünü ve bu nedenle ülkede genişlediğini belirtti. Paxful Türk Lirası destekli Stablecoin Bilira (TRYB) sağlayıcısı ve kripto ticaret platformu Cointral gibi yerel kripto şirketleri ile stratejik ortaklıklar kurdu. Youssef Piyasaya girerek vatandaşlarının mali yüklerinin bir kısmını hafifletebileceğimizi umuyoruz” dedi.

Blockchain analitik firması Chainalysisin Eylül ayında yayınlanan Kripto Para Birimi Coğrafyası raporunda Türkiyenin Orta Doğuda kripto parayı benimseyen lider ülke olduğu vurgulandı.

Global Crypto Adoption Indexde Türkiye 29. sırada yer alarak bölgenin en yüksek sıralamaya sahip ülkesini oluştururken aynı zamanda bölgedeki en büyük işlem hacmine de sahiptir.

Chainalysis Global Crypto Adoption Indexde 154 ülke listeledi. Türkiyenin yanı sıra Orta Doğu bölgesinde kripto para birimlerini yüksek oranda benimseyen ülkeler arasında 52. sırada İran ve 64. sırada Mısır yer alıyor.

Türkiyedeki en iyi kripto para birimi borsaları Paribu Btcturk FTX Huobi Binance Kraken ve Bitmex olarak biliniyor.

Raporda Türkiyenin şu anda kripto para birimi düzenlemeleri olmamasına rağmen ülkenin Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemeleri yürürlüğe koymak amacıyla kripto para birimi piyasalarını denetlemek için bir çerçeve geliştiriyor.

84 milyondan fazla Türk nüfusunun yaklaşık % 99.8i Müslüman olan ülkenin şeriat uzmanı kripto para birimlerinin yasal olan mallar sınıfına girdiğinin altını çizdi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku