TÜRK YATIRIMCI 170.000 $ DEĞERİNDEKİ BTC SİNİ YEDEKLEME SORUNUNDAN DOLAYI KAYBETTİ

0 0

Kripto para birimi cüzdanına sahip olanlar için cüzdanınızı  güvenli bir şekilde yedeklemek için bir şey yapılmazsa bu size çok büyük bir kayıp oalrak dönebilir.

Türkiyede bir yatırımcı  şifresini ve cüzdan kurtarma bilgilerini kaybettiği için 170.000 $ kaybetti. İlk olarak yeni ofisi için bir iMac aldığını ve yeni bir blockchain cüzdanı yarattığını ve böylece fonlarını bir çevrimdışı cüzdandan aktarabileceğini (ki bu da teknik sorunları olduğu için “onu korkuttuğunu”) söyledi. Yeni cüzdanını kurduktan sonra Albayrak bir tatile gittiğini ve geri geldiğinde birçok kişi ona  iMac’inin çok büyük olduğunu ve çok fazla yer kapladığını söyledi. Böylece Albayrak  bilgisayarı satın aldığı Apple shopa geri götürdü. Bir MacBook ile değişim yapıp yapamayacağını  sorduğunda mağaza temsilcisi değişim  yapmadıklarını ve ilk olarak iMac’i iade etmesisni söyledi. Şirketin 15 günlük iade politikasının süresinin dolmasına yalnızca 4 saat kalmıştı. Albayrak daha sonra iMac’i paketlemek için eve doğru hızlıca koştu ve şifreyi ve SEED’i cüzdanına doğru bir şekilde yedeklediğini kontrol etmeden hızlıca mağazaya iade ettiğini söyledi.

Cüzdanım çevrimdışı bir cüzdanla karşılaştığımda ve korktuktan sonra iMac üzerinde oluşturulan Blockchain cüzdanına yeni aktarılmıştı. Anahtar zincirini yedeklemek için iCloud olmadan Apple tarafından otomatik olarak parola üretdim. [Parola]oluştururken şimdi de kaybolmuş olan  kurtarma ifadesinin iMac’de bir ekran görüntüsünü aldım.

Albayrak üzücü hikayesini ve büyük kaybına yol açan olayları ayrıntılarıyla bir Reddit yazısında anlattı. Bu konuda Bitcoin veya diğer şifreleme hakkında en korkunç bir şey şifreniz bir kez kaybolduğunda paranız da cüzdan yöneticisi (örneğin Blockchain cüzdanı) nedeniyle gitmiş olmasıdır.Bu bilgileri saklamamaktadır bunların cüzdanına erişimi yoktur. Cüzdanların doğru bir şekilde yedeklemenin çok önemli olduğunu hatırlatan Albayrak yaşananların hayal kırıklığına uğrattığını yazdı:

Bu bir şaka değil. Lütfen yedek kodlarınızı kopyalayın ve cüzdanınızı güven altına alın. Bu iyi bir duygu değil. 170 bin kaybetmek bile değil… BTCli o kadar parayla dolu cüzdan kaybetmekle ilgili. Orada görüyorsun ama kullanamıyorsun fiyat artışını gördüğüm  zaman işte o zaman çok pis küfür edeceğim..

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku