Türk vatandaşı, büyük endişe yaşıyor

0 0

Enflasyonun artmasıyla Türk vatandaşının Türk Lirasına olan güveni sarsıldı. Reuterse göre Türkler parasını Dolar ve Altına çevirmeye başladı.

Hükümetin ekonomik istikrardaki ilerlemenin iyi olduğuna dair yaptığı açıklamaları Liraya olan güvenin sağlamlaşması için yeterli olmadı. Son verilere göre enflasyon % 11.8 ile bankaların birikim hesaplarına sunduğu faiz oranını geride bıraktı. Vatandaşlardan biri altına güvendiğini belirterek şöyle bir açıklama yaptı :

“Şu an en iyi yatırım olduğunu düşünüyorum bu nedenle Dolar birikimimi altına dönüştürdüm Lira çekip onunla da Altın alabilirim fakat koronavirüs nedeniyle bankaya gitmeye çekiniyorum.”

Türk Lirası 2020 yılında yaklaşık % 20 değer kaybetti. Hükümetin bu konuda güven sağlayamaması Türk halkının daha fazla panik yaşamasına sebep oldu.

Toparlanma öncesi tablo iyi görünmüyor

Genellikle ithalat temelli olan Türkiye ekonomisi pandemi sebebiyle daha da olumsuz bir tablo ile karşılaştı. Enflasyon daha kötüye giderken ödemeler dengesi krizine sebep olarak para biriminin daha da zayıflayacağı öngörülüyor.

Türk lirası değer kaybederken Bitcoin piyasa değeri açısından Bank of America ve Yeni Zelanda dolarını aştı.

Yerel borsa olan BtcTürk ve İstanbul Üniversitesi İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezinin birlikte yaptığı araştırmaya göre COVID-19 pandemisi sırasında Bitcoine olan güven % 23 memnuniyet ise % 58.5 artış gösterdi. Türk kullanıcılar arasında ise Şubat 2019dan beri iki katına çıktı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku