Türk Tasarımcı Murat Pak’ın Bir Piksellik NFT’si Londra’da Rekor Fiyata Satıldı

0 1.873

Gelişen yeni medya ve teknoloji hayatın her alanında etkili olurken, sanatın üretim ve dağıtım şeklini de değiştiriyor. Non-Fungible Token (NFT-değiştirilemez para) ile satılan sanat eserleri ise rekor kırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Beeple bir sanatçının jpg. formantındaki dijital kolajı 69,4 milyon dolara satılarak büyük bir yankı uyandırmıştı. Bununla birlikte, kripto sanat pazarı hızla büyümeye devam ediyor. İş insanı Marc Cuban’dan Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’e birçok isim alana el attı.

NFT çılgınlığı Türkiye’de de devam ediyor. Nusret, Cüneyt Özdermir  ve sanatçı Tarık Tolunay’dan sonra yeni bir isim daha bu akıma katıldı. Türk tasarımcı Murat Pak’ın, bir pikselin görüntüsünün yer aldığı NFT sanat eseri açık artırmada 1,36 milyon dolara satıldı.

NFT’ler ilk olarak ABD’de Christie’s müzayede evi tarafından 69,3 milyon dolara satılan Beeple takma adlı dijital sanatçının kolaj resimlerden oluşan eseri tüm dünyanın dikkatleri üzerine çekti

“Aynısından bir daha üretilemeyen dijital değer” anlamına gelen “non-fungible token” (NFT) bir nevi dijital sertifika olarak düşünülebilir. NFT’ler, tweetlerden videolara ve sanat eserlerine kadar birçok dijital dosyayı metalaştırmak için kullanılabilir.

Pak’ın Eserleri Büyük İlgi Gördü

Londra’daki Sotheby’s müzayede evinde, dijital sanat platformu Nifty Gateway’in katkılarıyla sanal ortamda düzenlenen açık artırma pazartesiden çarşambaya kadar sürdü.

Pak’ın eserlerinin yer aldığı müzayedede, 1,36 milyon dolara satılan Piksel adlı çalışma tek bir pikselin görüntüsünden oluşuyor. Eser için başlatılan açık artırma yaklaşık 90 dakika sürdü.

Müzayedede Pak’ın NFT sanat eserlerinin satışından toplamda 16,8 milyon dolar elde edildi.

Açık artırmada ayrıca 4 adet özel NFT eseri de yer aldı. Bunları satın almak isteyen kişilerden birtakım koşulları yerine getirmeleri beklendi. Bunlar arasında Pak tarafından tasarlanan bir esere ikinci el piyasasında en yüksek parayı ödemek ve sosyal medya üzerinden #PakWasHere hashtag’iyle yapılan paylaşımlarla en fazla kişiye ulaşmak gibi koşullar yer aldı.

Sotheby’s’in çağdaş sanat uzmanı Max Moore, açık artırmanın kripto parayla ilgilenen koleksiyoncuları hedef aldığını belirtti.

Moore, “Kripto para yatırımcılarının, geleneksel koleksiyonculardan çok daha farklı bir zevki ve estetik anlayışı var” dedi.

Beğendikleri NFT sanat eserlerini almak isteyen kişilere kripto para Ether ya da kredi kartı aracılığıyla ödeme yapabilme seçeneği sunuldu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku