TÜRK LİRASINA KARŞI BİTCOİN FİYATI DÜŞTÜ

0 1

Türk Lirası değeri ülkenin finans şefi ve küresel yatırımcılar arasındaki önemli bir konferansın sonunda bitcoine karşı iyi bir duruş sergiledi.

BTC / TRY gün içi yüksekliğini 45382-fiat seviyesinde oluşturduğundan beri yüzde 22 düşüş kaydetti.Türk ve ABD hükümetleri arasında geçen hafta yaşanan siyasi kriz Türk çelik ve alüminyum ürünlerine uygulanan vergileri iki katına çıkardı.

Sonuç olarak TL değeri Pazartesi günü 0.139 $ gibi düşük bir seviyeye geriledi ve zaten zayıflayan bir ekonomiyi daha da sıkıntıya soktu. Türkiye ekonomisini iyileştirmek için Katarın 15 milyar dolar değerindeki yatırım vaadi  piyasayı sakinleştirmesiyle Çarşamba günü yükseliş trendini tersine çevirmeye başladı.TL / USD belirleyici baskıya tepki olarak yüzde 6 arttı.Maliye bakanı Berat Albayrakın 2000den fazla uluslararası yatırımcıya hitaben yaptığı duyuru bugün ABD doları karşısında yüzde 25lik bir artışa neden olan Liranın temellerini daha da geliştirdi.Bundan önce Türkiye merkez bankası bankalar için likidite sağlayarak ve döviz swapları ve benzeri döviz işlemleri konusunda esnek olmayan kısıtlamalar getirerek piyasanın durumunu iyileştirmek için tepkilerini başlattı. İnsanları hükümetin yargı yetkisi altına girmeyen çözümleri tercih etmeliydi bunlardan biri de bitcoin oldu.TLnin düştüğü gün Türkiyedeki en önemli kripto para değişimi işlemlerinden ikisi işlem hacminde yüzde 100ün üzerinde artış bildirdi.BTCTurk verileri kripto hacminde yüzde 130dan fazla artış gösterdi Paribu verileri de yakından takip etti ve aynı zaman aralığında yüzde 107lik bir büyüme gösterdi.8 Ağustostan beri Liraya karşı bitcoin fiyatı da% 328e kadar yükseldi – ABD Dolarına karşı yaklaşık üç kat artış demek.

Bitcoin fiyatı Katarın yatırım duyurusunun ardından Liraya karşı çökmeye başladı. Bu insanların siyasi ve ekonomik kriz dönemlerinde merkezi olmayan varlıklara sığınmaya başladıklarını gösteriyor.Kısa bir süre önce İranlı borsalar yetkililerin mali emirlerine karşılık olarak kripto hacminde bir artışa tanık oldular. Bundan önce Venezüella Zimbabve Çin Hindistan ve Yunanistan sermaye kısıtlamalarına hiperenflasyona ve iftiraya maruz kaldıklarında insanların kripto paralara akın ettiğini gördüler.

Alman iktisatçı Holger Schmieding Guardiana Türkiyenin “hızlı ve kayda değer” bir politika değişikliği ile yakın bir durgunluktan kaçınabileceğini söyledi.Şimdiye kadar Türkiye politikalarını yeterince hızlı değiştirmiyor gibi görünüyor. Sonuç olarak risk Türkiye ekonomisinin bir süre sözleşme yapabileceğine işaret ediyordiye ekledi.Albayrak’ın uluslararası yatırımcılarla olan etkileşimi özellikle de dış dünyanın Türkiyenin ekonomiyi ele alma yöntemlerine yönelik olumsuz algısına karşı çıkması konuya daha fazla açıklık getirebilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku