Trump Sonunda 900 Milyar Dolarlık Teşvik Paketini Onayladı! Bitcoin Nasıl Etkilenir?

0 2

ABD Senatosu uzun görüşmeler ve kararsızlıkların ardından küçük işletmeler için 300 milyar dolar ve Amerikalı yetişkinler için 600 dolara kadar doğrudan ödemeler dahil olmak üzere yaklaşık 900 milyar dolar değerinde yeni bir teşvik paketini onayladı. COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana 3 trilyon doları aşan toplam ekonomik destek miktarı ile bu gelişmelerin Bitcoin için olumlu olup olmadığı sorusu yatırımcılar için merak konusu.

 Koronavirüs ve küresel ekonomik kriz

COVID-19 bu yılın başlarında tüm dünyayı ekonomik olarak sarsarken çoğu ülke virüsün yayılmasına karşı savaşmak için tam karantina uygulamaları başlattı. Ancak karantinalar küresel ekonomilere ve insanların işlerine ve kişisel finansmanına zarar verdi.

Nominal GSYİH’ye göre dünyanın en büyük ülkesi olan ABD Mart ayında 22 trilyon dolarlık devasa bir teşvik paketini hayata geçirerek vatandaşlarına yardım etmeye karar verdi. Ancak virüs ortadan kalkmadı ve ABD Senatosu dün resmileşen başka bir anlaşmayı tartışmaya başladı.

Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senato ABD tarihindeki bu ikinci en büyük ekonomik yardım paketi lehine 92-6 oy kullandı. Demokratlar tarafından kontrol edilen Meclis ise onay için 359-53 oy kullandı. Başkan Donald Trump tasarıyı imzalayarak yasaya dönüştürmek zorunda.

Paralar yatıyor

Paket küçük işletmelerde 300 milyar dolarlık yardım Amerikalı yetişkinler için 600 dolara kadar yeni bir doğrudan ödeme ve Mart 2021’in ortasına kadar işsizlik sigortasında haftada 300 dolarlık bir tamamlama içeriyor. Konuyla ilgili konuşan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin şöyle konuştu:

İyi haber şu ki bu ekonomiye para kazandırmanın çok çok hızlı bir yolu. İnsanlar paralarını önümüzdeki haftanın başında alacak.

Hükûmet bu yardım paketlerinde vatandaşlarına yardım etmeyi hedeflerken artan ABD doları baskısı rezerv para biriminin değer kaybetmesine neden oldu. Dolar yalnızca mart ayından bu yana euro karşısında %10’un üzerinde değer kaybetti.

Çok sayıda ünlü ekonomist bu önlemlerin nihayetinde yüksek enflasyon oranlarına ve doların ölümüne yol açacağı konusunda uyardı. Peter Schiff daha da ileri gitti ve hiper enflasyonun söz konusu bile olmadığını söyledi.

Kripto para topluluğu iyimser: Bitcoin için olumlu haber 

Bu nedenle kripto para topluluğu fiat para birimleri ile Bitcoin arasındaki en önemli farklardan birini vurgulama fırsatını kullandı. Hükûmetler göz açıp kapayıncaya kadar yeni para basabileceklerini gösterirken lider kripto para biriminin 21 milyon tokenlik sınırlı bir arzı var.

Bununla birlikte topluluk her zaman bu büyük farkı vurguladı. Bu durumda daha çekici olan şey kripto para endüstrisi dışındaki önde gelen geleneksel yatırımcıların bunu fark etmeye başlaması ve BTC’ye fon ayırmaya başlamasıydı.

Hedge fon yöneticisi Paul Tudor Jones III ilkler arasındaydı. Kısa bir süre sonra Stanley Druckenmiller onu takip etti. MicroStrategy Ruffer Investment MassMutual One River Asset Management Guggenheim ve daha fazlası gibi şirketler ve kurumlar da aynısını yaptı.

BTC’nin hükümetlerin politikalarına karşı bir koruma görevi görebileceğini düşündüler ve bunu nihai değer varlığı deposu olan altın ile karşılaştırdılar.

Sonuç olarak en son teşvik paketinin Bitcoin’i aynı şekilde etkileyip etkilemeyeceğini ve daha da önemli isimleri birikmeye başlamak için acele edip etmeyeceğini takip etmek ilginç olacak.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku