Trump ın 2021 bütçesine göre CIA kripto para suçlarını soruşturacak

0 0

Trump yönetimi ABD Kongresine 2021 mali yılı bütçe teklifini sundu. Yaklaşık 48 trilyon dolarlık bütçe teklifinde sosyal güvenlik programlarında kısıntı ile dış yardımlarının yüzde 21 azaltılması hedeflenirken ABDnin ulusal güvenlik harcamalarının yüzde 3 artırılması planlanıyor.

Öte yandan teklif siber ve mali suç soruşturmalarını geliştirmek için Gizli Servis ile Hazine Bakanlığı arasındaki işbirliğini yeniden güçlendirmek istiyor.

ABD Gizli Servisi 1865’te Hazine Bakanlığı bünyesinde kalpazanlık risklerine karşı korumakla görevli bir birim olarak kuruldu. Gizli Servis 2002de Ulusal Güvenlik Bakanlığına transfer edildi. ABD Başkanı Trump bunu tersine çevirmek istiyor.

Trump yönetimi bu değişikliğin; gelişen ve mücadele edilmesi gittikçe zorlaşan mali suçlarla mücadelede verimlilik yaratacağını savunuyor:

“Son yıllarda kripto para birimleri ve uluslararası finans pazarının artan bağlantılılık gibi teknolojik gelişmeler daha karmaşık suç örgütlerinin ortaya çıkmasına neden oldu ve mali ve elektronik suçlar ile terörizmin finansmanı arasında daha güçlü bağlantılar ortaya çıktı.”

Bütçe önerisinde ayrıca Hazine Bakanlığı Terörizm ve Finansal İstihbarat Ofisinin (TFI) rolü tartışılırken kripto paralardan bahsediliyor.

Yukarıdaki ifadelerden de anlaşılabileceği üzere Beyaz Saray’ın 2021 bütçe teklifi mali suçları tespit etme ve caydırma terörizmin finansmanının önlenmesi ABD’nin “haydut” olarak gördüğü devletlere yaptırım gibi konularda Hazine Bakanlığının ve Gizli Servisin yetkilerini ve yaptırım gücünü genişletmeyi hedefliyor.

Trump yönetiminin bütçe teklifi bu şekilde kabul edilirse kripto para piyasası için ABD’de hayat başka bir yöne evrilebilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku