Trump Hükümetinin Amacı Yeni Yıl dan Önce Bitcoin i Nakavt Etmek mi?

0 0

 Lider kripto para birimi Bitcoin 24 bin dolar seviyesini aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve 2020de meydana gelen garip şeyler listesine bu da eklendi.  

Ancak yakında gidecek olan Trump hükümeti Amerikan kripto kullanıcıları için Bitcoini ve neredeyse tüm diğer dijital para birimlerini mahvedebilecek çok kötü bir sürpriz yaptı. Bu gelişme uluslararası kullanıcılara da zarar verme potansiyeline sahiptir.

 Bitcoin 2008 ekonomik çöküşünden büyük ölçüde sorumlu olan bankalara bir yanıt olarak icat edild. Dijital paranın bir merkez bankasının denetimine ihtiyacı yoktur ve işlemler doğrudan bireyler arasında gerçekleşir. Her şey dijital bir deftere blok zincirine kaydedilir ve diğer kişiler karmaşık matematiksel denklemlerin yardımıyla işlemlere “tanıklık eder” ve bunları onaylar. Bitcoin herhangi bir şirketin çalışmasına bağlı değildir ve bu nedenle başka bir heyecan verici işlevsellik sağlar. Anonimlik sunarak dijital bir parayla işlem yaparken herhangi birinin eylemlerinizi çevrimiçi olarak izlemesini neredeyse imkansız hale getirir.

Aynı kavramlar ilgili dijital paralarla birlikte gelen diğer tüm blok zinciri projeleri için de geçerlidir.

Merkez bankalarını baypas etme yeteneği finans kuruluşlarının takdir edemeyeceği bir şeydir. Ancak bu ikinci özellik anonimlik hükümetlerin takdir etmediği ve istemediği bir şeydir. Bunun için iyi bir sebep var. Bitcoin terörizm uyuşturucu anlaşmaları dahil olmak üzere yasadışı eylemleri finanse etmek için kullanılabilir. Kullanıcıların büyük çoğunluğu bunların hiçbirine katılmaz ancak kolluk kuvvetleri söz konusu anonimlik özellikleri nedeniyle bunu yapanları gerçekten takip edemez.

Yasa tasarısının içeriği 

  Hazine Bakanlığı Finansal Suçlarla Mücadele Birimi (FinCEN) onaylanması halinde ABD hükümetinin Bitcoin kullanan herkesi izlemesine izin verecek yeni düzenlemeler önerdi. Trump’ hükümeti Biden yönetimi devreye girmeden önce yeni önlemleri almak için acele ediyor. Bu şu anda Noel Arifesi Noel Günü Yeni Yıl Arifesi ve Yılbaşı gününü kapsayan sadece 15 günlük bir değerlendirme dönemi. Verge düzenlemelerin 18 Aralık Cuma günü saat 16: 20de yapıldığını bildirdi.

Düzenlemeler kripto para birimlerini depolamak için kullanılan dijital cüzdanlarla ilgili. Özel cüzdan sahipleri işlem başına 3 bin dolardan fazla para göndermek istediklerinde Coinbase gibi borsalara kendilerini tanıtmak zorunda kalacaklar. Borsa ayrıca iş yapan iki özel cüzdan sahibi hakkında bilgi toplamalı ve tüm bu bilgileri saklamalıdır. Üstelik 10 bin doları aşan günlük işlemlerin raporlanması gerekecek. Bu düzenlemeler kabul edilirse borsalar az çok bankalar gibi çalışmak zorunda kalacak ki bu da merkezi olmayan blok zinciri tabanlı ekosistem geliştiren insanların isteyeceği bir şey değil.

Borsalar zaten kullanıcıları kendilerini tanımlayarak doğrulanmaya teşvik ediyor ancak bu bir noktaya kadar isteğe bağlı. Kişisel dijital cüzdanları doğrulatmak işlerine bütün bir karmaşıklık  ekleyecektir. Borsaların da hacklendiğinden bahsetmiyorum bile. Bilgisayar korsanları dijital varlıklara ek olarak ek amaçlara hizmet edebilecek daha fazla kullanıcı verilerini çalmakla da ilgilenebilirler.

İşler daha da kötüye gidebilir

Devlet kimin özel bir cüzdana sahip olduğunu bileceği ve tüm işlemler blok zincirinde kaydedildiği için Bitcoinin başlangıcından beri bu adresle ilişkili tüm işlemlere veya kullanıyor olabileceğiniz herhangi bir kripto paraya erişebilirler.

Kabul edilirse düzenlemeler uluslararası kripto borsalarını da etkileyebilir ve diğer hükümetlerden benzer önlemlere ilham verebilir.

İşlemleri gizlemek için birden fazla özel cüzdan kurmak gibi izlerinizi gizlemenin yolları olacaktır. Ancak bu kişinin kripto para alışkanlıklarına bir karmaşıklık da ekleyecektir. Bu komplikasyonlardan kaynaklanan herhangi bir hata geri alınamaz. Düzenleme olsun ya da olmasın blockchain işlemleri hala merkezden uzaklaştırılmıştır.

Coinbase FinCENin değerlendirme için sadece 15 güne izin verme kararını şimdiden protesto ediyor. Borsa 60 günlük bir inceleme süresi istiyor. EFF ayrıca ABDnin dijital işlemler üzerindeki gözetimini artırmaya çalıştığına da işaret etti:

Bu gelişmeler özel olarak çevrimiçi işlem yapma yeteneğine yönelik bir saldırı ve geleneksel bankacılık sisteminin yaygın finansal gözetimini kripto para birimine genişletme girişimidir. Mali kayıtlar insanların kişisel yaşamları inançları ve bağlantıları hakkında bir dizi hassas bilgi içerir.

EFF ABD hükümetinin kripto para birimi işlemlerini kapsayacak şekilde [finansal] gözetimi genişletme girişimlerinden endişe duymaktadır.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku