Tim Draper: Bitcoin yasağı Hindistan ı 40 yıl geriye götürecek

0 0

ABDli risk sermayesi yatırımcısı Tim Draper kripto paraları yasaklamayı planlayan Hindistanın bu planını hayata geçirmesi durumunda ülkeyi 40 yıl geriye götüreceğini söyledi.

Hindistanın geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan 2019 yılı Kripto Para Yasağı ve Resmi Dijital Para Birimleri Mevzuatı yasa taslağı büyük tartışmaları da beraberinde getirdi.

Hindistanda kripto paraların ölüm fermanı anlamına gelen yasa taslağı ülkede kripto sektörünün tamamen sona ermesini öngörüyor. 

Maliye Bakanlığı Eski Sekreteri Subhash Chandra Garg başkanlığındaki Bakanlıklar Arası Komite IMC dünyanın en kalabalık ikinci ülkesindeki kripto para sektörünün sonunun getirilmesini savunuyor.

Risk sermayesi yatırımcısı ve bazı yatırım ağlarının kurucu üyesi olan Tim Damper Hindistanın kripto yasağı planı hakkında konuştu.

Kripto para yasağını 19. yüzyılda tekstil makinelerini protesto eden Luddite örgütüne benzeten Damper Hindistan hükümetinin tavrının süreci tolere etmeyeceği yönünde olduğu fakat bu tavrın ülkeyi 40 yıl geriye götüreceğini ve kripto yasağının interneti yasaklamaktan farkı olmadığını ifade etti.

İnsanların Hindistanı terk ederek daha az gelişmiş ülkelere yerleşeceğini söyleyen Damper bu sayede insanların daha iyi bir hayat süreceğini öne sürdü.

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi Hindistanda hükümetin kripto sektörüne bakış açısı dünyanın en kalabalık ülkesi Çinden pek de farklı sayılmaz.

Ülkede kripto paralara yasak getiren yasa taslağı kripto paralarla işlem yapan kişilere hapis cezası gibi ağır cezai işlemler de uygulamayı öngörüyor.

Hindistan Başbakanı Narendra Modinin görevdeki ikinci döneminde kripto para sektöründe çığır açacak yenilikler getireceği düşünülüyordu. Fakat Hindistan Merkez Bankası RBInın ekonomik sebeplerle kripto paranın ipini çektiği anlaşılıyor. Hindistan Merkez Bankası ülkedeki bireysel ve kurumsal kullanıcıların kripto paralarla işlem yapmaması için çok sayıda girişimde bulunuyor.

Hindistanda yöneticilerin ülkenin iyiliğini düşünmektense kendi güçlerini korumanın peşinde olduğunu belirten Draper bu durumun Başbakan Modinin yolsuzluğa henüz yeterince eğilmediğini gösterdiğini ve yolsuzluğun bizzat hükümetin içinde olduğunu sözlerine ekledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku