Rusya’da ABD yaptırımlarına karşı Bitcoin kozu

0 0

Rusya Makine Üreticileri Birliği Soyuzmash Merkez Bankasından silah anlaşmalarında Bitcoin ve stabilcoin kabul etme izni talebinde bulundu. Birlik bu sayede ABD ve uluslararası yaptırımları delmeyi planlıyor.

Soyuzmash Başkan Yardımcısı Vladimir Gutenev askeri teknik iş birliği istişare kuruluna şartların zor olduğunu iletti. Güçlü yaptırım baskısı sebebiyle saha rekabetçi değil. Halihazırda teslimatı yapılan silahların ödemeleri aylarca erteleniyor ve işlemler oldukça zor şartlarda gerçekleşiyor.

Duma Savunma Sanayi Kompleksi Gelişim Komisyonu tarafından desteklenen Soyuzmash Bitcoin ödemelerine onay vermenin bazı sorunları hafifletebileceğine inanıyor.

Bitcoini yasallaştırmak istemediğini sesli olarak dile getiren Rusya Merkez Bankası Soyuzmashın talebinin gerçekleşmesindeki en büyük engel gibi görünüyor.

Merkez Bankasının Bitcoini yasallaştırmaya karşı olmasının en büyük sebeplerinden biri kripto paranın yasa dışı işler ve karanlık ağdaki tartışmalı kullanımı. 

Gutenev konuyu bizzat Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina ile görüştü. Bitcoin seçeneğinin yanı sıra Gutenev Merkez Bankasının ikna olabileceği bir stablecoin kullanma fikrini de önerdi. Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullinanın talebi düşündüğü aktarıldı.

Dünya silah ticaretinin yüzde 21ini elinde tutan Rusya silah satışında yüzde 36lık oranla lider ABDnin ardından ikinci sırada yer alıyor.

Daha önce yayınlanan bazı raporlar Rusya Çin İran ve Venezuelanın ABD yaptırımları ve ABD doları egemenliğinden kurtulmak için uzun vadeli kripto para stratejileri geliştirdiğini ortaya koymuştu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku