Ticaret Bakanlığı ndan Duyuru: Blockchain Yıldızları Aranıyor

0 0

Dünya yeni bir para devriminin içerisinde kripto para ve blockchain teknolojisine doğru hızla ilerlerken bu alan diğer tüm ülkelerin de dikkatini çekmeye devam ediyor. Yarışı Çin dijital yuanıyla önde götürüken bu haftanın başında Japonya dijital para birimi için 2023e işaret etti. 

Türkiyede ise bu konuda zaman zaman ileriye yönelik söylemler duyulmuş olsa da şimdiye kadar somut adımlar atılmamıştı. Geçen hafta  Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın açıklamalarıyla Türkiye’nin kripto parasına ilişkin umutları tekrar ön plana çıktı. 

Dijital para konusunda AR-GE çalışmalarının devam ettiğini aktaran Naci Ağbal Türkiye’nin dijital parası projesinde teorik ve kavramsal aşamanın tamamlandığını belirtti. 2021’in ikinci yarısında dijital para ile ilgili pilot testlere başlamayı hedeflediklerini aktardı.

Türkiyenin bu girişimi birçok yabancı basın kuruluşununda da yer aldı. Ekonomistler yüksek enflasyonla mücadele eden Türkiye gibi ülkeler için kripto paraların bir çıkış yolu sunabileceğine ilişkin pek çok yorum yapsa da muhalefet liradaki kötü gidişe bunun çare olamayacağını iddia etti. 

Türkiye’nin kripto alanında yeni bir vizyonla ilerlemeye kararlı olduğunu düşündüren açıklamalar ardı ardına gelmeye başladı. Son olarak Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yapılan duyuru da Blockchain teknolojisi alanında “yıldızların” arandığına ilişkin bir duyuru paylaşıldı.

 Başvuruları 30 Aralık’ta açılacağını belirten bakanlık pozisyon ya da iş tanımları ile ilgili bir bilgi vermiş değil.

Görünüşe göre Türkiye bu yarışta geri kalmak istemiyor. 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku