Thodex’te 2 Milyar Dolarlık Vurgun İddiası Derinleşiyor

0 115

Türk kripto para borsası Thodex, önceden haber vermeksizin platformu üzerindeki tüm ticareti aniden durdurdu ve 391.000 aktif yatırımcısının fonlarını kilitledi.

2017’den beri faaliyetini devam ettiren kripto para borsası, Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile 4-5 gün boyunca ticaretin askıya alınmasını gerektiren yatırım anlaşması yaptığını duyurdu.

Ankara’da avukat olan ve Türk kripto para topluluğu tarafından oldukça tanınan Avukat Oğuz Evren Kılıç tarafından yapılan açıklamada, paylaşılan polis kayıtlarına göre, Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer yurt dışına çıkış yaptı.

Kılıç, Thodex hesaplarında tutulan paranın 2-10 milyar dolar arasında olabileceği belirtiyor. Savcılık tarafından yürütülen soruşturmanın daha derinleştirilmesi sonucu net miktar ortaya çıkacaktır.

15 Mart ile 15 Nisan arasında yaşanan Dogecoin çılgınlığı başlamadan hemen önce, Thodex her yeni üyesini 150 DOGE ile ödüllendiren son derece başarılı bir pazarlama kampanyası yürütttü. CoinGecko’dan alınan verilere göre, binlerce kullanıcısı olan kripto para borsasının işlem hacmi Cumartesi günü 1.37 milyar dolar seviyeye ulaşarak rekor bir seviye kaydetmişti.

Thodex için alarm zilleri, Dogecoin 0.42 dolar seviyesinden işlem gördüğü sırada Thodex’te 0.11 dolar seviyesinde yer alması sırasında çalmaya başlamıştı.

Thodex CEO’sunun ortadan kaybolması, geçtiğimiz hafta gelen kripto para ödemeleri yasağından hemen sonra gerçekleşmesi, devletin kripto paralar için daha katı tedbirler almasına yol açabilir. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varan geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, kripto paraların dolandırıcılık için elverişli olduğunu ve bu kadar yüksek riskler içeren bir alanı serbest bırakamayacaklarını belirtmişti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku