The Graph (GRT) Nedir?
The Graph (GRT) Nedir?

The Graph (GRT) Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

The Graph (GRT) nedir? adlı konu başlığımızı Kriptoarena.com olarak, bu makalemizde yanıtlıyoruz. GRT projesi, merkeziyetsiz finans ve Web 3.0 ekosistemine yönelik geliştirilen uygulamalara güç sağlayan indeksleme protokolüdür. Özellikle PIFS ve ETH’le beraber benzer Blockchain ağlarının sorgulanmasını sağlayan The Graph projesinin yerel ve iş Token’i GRT Coin’dir. Ayrıca GRT Coin, ağın güvenliğini ve bilgi bütünlüğünü sağlayan bir ERC-20 Token’idir.

The Graph projesinin amacı nedir?

GRT projesi, Blockchain ağıyla uygulamalar arasında meydana gelen veri çekme sorunlarını ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Platform bu hedef doğrultusunda “Subgraph” ismi verilen ve GraphQL’le Blockchain’den veri çekmek için sorgu yapabilen açık API’ler oluşturarak, dağıtılabilmektedir. Ayrıca Subgraph Studio, Graph Explorer ve Hosted Service gibi güncel ürünlerin kullanımındadır.

Kullanım alanları neler?

  • Platform ağ indeksleme ve küratörlük hizmetlerinin ortaya çıkardığı stake ihtiyacının karşılanması,
  • Ağdaki yapılan sorgulama ücretlerinin karşılanması,
  • Teşvik ödemelerinin yapılması,
  • Borsalardan alım-satım yapılması.

Avantaj ve dezavantajları neler?

  • Proje DeFi ve Web3 uygulaması geliştirmek isteyenlere merkezi sunuculardan bağımsız olma fırsatı tanımaktadır.
  • Ayrıca büyük borsalarda yerel Token GRT Coin listelenmektedir.
  • GRT Coin özellikle büyük finans kuruluşlarından mali destek almıştır.
  • Aynı zamanda pasif gelir elde etme fırsatı da tanımaktadır.
  • Projenin maksimum arzı 10 milyar olarak belirlenen GRT Coin’de enflasyonist sebeplerden baskı hissedilmektedir. Yaşanan düşüş trendi de yatırımcıların projeye olan ilgisini kaybetmesine yol açmıştır.

The Graph (GRT) nedir? Nasıl satın alınır?

Şu anda GRT ile işlem yapılabilen borsalar; Binance, Coinbase Exchange, FTX, Gate.io, Kraken, Huobi Global’dir. Uniswap, Bybit, Bithumb gibi birçok borsada daha işlem görmektedir. Coin satın almak için ise bu aşamalar izlenmektedir:

İlk adım olarak GRT listeleyen borsanın web/mobil uygulamasına erişim sağlayın. Daha sonrasında borsanın hesap açma adımlarını izleyin. Bir diğer adım olan kimlik doğrulama ve onay süreçlerini tamamlayın. Bir diğer adım olan borsanın para yatırma adımlarını izleyin. Son adım olarak istenilen bakiye tutarınca GRT Coin’i seçerek alım emri oluşturun. Güvenilir hesaplarınızda saklayın.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

The Graph (GRT) Nedir?