DOGE

Cumhurbaşkanı’ndan Kripto Para ve Blockchain Açıklaması!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’da AK Parti Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanlığı tarafından düzenlenen “Blok Zincir İstanbul” etkinliğinde konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kripto para, blockchain ve teknolojik adımlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Kriptoarena.com olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasını siz değerli okuyucularımıza aktarıyoruz.

Türkiye öncü olacak!

Konuşmasının ilk bölümünde savunma sanayisi için ayrılan bütçe ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayisi sektöründe Türkiye’nin gösterdiği gelişime dikkat çekti. Cumhurbaşkanı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Türkiye 62 savunma sanayisi projesinden 750’den fazla projeye ve 5,5 milyar dolar bütçeden 75 milyar dolar bütçeye ulaşmıştır. Yıllık 250 milyon dolar olan savunma sanayisi ürünleri ihracatımızı 3 milyar doların üzerine çıkardık.

Kripto para ve Blockchain sektöründeki çalışmalara da konuşmasında yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle son 10 yıl içerisindeki gelişmelere dikkat çekerek Türkiye’nin bu alanda izleyici konumundan çıkarak, öncü role sahip olmak istediğini belirtti:

Kripto para sektöründe de gelişmeler sağlanmıştır. Son 10 yıl içerisinde büyük gelişme gösteren bu teknolojinin merkeziyetsiz imkanları, mevcut ticari sistemi kökten değiştirebilme imkanına sahiptir. Bu alanda yeni gelişen ve henüz aşina olmadığımız alternatif iş yöntemleri hayatımıza giderek daha fazla girmeye başladı. Dijital içeriklerin blockchain üzerinden güvenceye alınmasıyla birlikte, süreçte yeni bir evreye geçilmiştir. ‘Dijital varlıklar teknolojinin yakıtı, Blockchain ise vasıtasıdır’. Bu teknolojinin gıda tedariğinden bankalara, lojistikten sanat eserlerine kadar uzanmakta olan geniş faaliyet alanını cazip kılan asıl husus, hızlı, verimli, güvenli ve düşük maliyetli işlem yeteneğine sahip olmasıdır. Türkiye içinse yüzyılının hazırlıklarını yaparken böyle bir potansiyeli gözardı edemeyeceğimiz ise kesinlikle açıktır. Dijital varlık deposuna yakıt sağlamaktan ziyade bu aracı doğru kullanan bir ülke olmak istiyoruz. Başkalarının sunduğu sanal evrenlerde yer almaya çalışmak yerine, bizzat kendi evrenimizi kurmanın peşindeyiz. Hedefimiz bu sektörde de tüketici değil, tasarlayıcı, üretici, yön verici olmaktır. Takip eden değil, takip edilen konumuna ulaşmaktır. Ülkemizin, teknolojinin diğer alanları yanında, savunma sanayisindeki başarılarıyla tüm dünya tarafından takip edildiğinin farkındayız ve biliyoruz. İHA’larımız, yazdıkları destanlarla, adlarına şarkılar bestelenen efsaneler haline geldiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünya 5’ten büyüktür

Cumhurbaşkanı, “Teknofest Kuşağı” adını verdiği gençlerin dinamizmiyle kendi vizyonlarını birleştirmeleri konusunda da kararlı olduklarını belirterek çalışmalara hız verdiklerini, “Dünya 5’ten büyüktür” ilkesini teknoloji alanında da sürdürdüklerinin altını çizdi. Teknoloji alanındaki etkinliklere ve açılışlara katılım konusunda ekstra özen gösterdiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti olarak teknolojiyi gündemine alan ilk ve tek siyasi teşekkül olduklarını ve teknoloji ile ilgili vizyonlarını Cumhurbaşkanlığı sisteminin kuruluşundan itibaren ortaya koyduklarını paylaşıyor:

Tarih boyunca cesaret ve azmimizin yanında, yenilikçilik, üretkenlik ve çalışkanlığımızla dünyaya örnek olduğumuz gibi bugün de teknolojide benzer bir performansı gözler önüne seriyoruz. Bunlar artık bir yerlere de işaret oluyor, zevkle takip ediyoruz. Şimdi ise bunları çok daha ileri safhaya taşımanın gayreti içerisindeyiz. Yenilikçi, ekonomimize değer veren blockchain teknolojisini, küresel insani yardımlarından, iklim değişikliğiyle mücadeleye kadar geniş bir alanda kullanabileceğimizi düşünüyoruz. Çalışmalarımıza hız veriyoruz. BM Kürsüsü başta olmak üzere pek çok platformda dile getirdiğimiz “Dünya 5’ten büyüktür çağrımız”, teknolojideki adaleti de kapsayan bir itirazdır.

Cumhurbaşkanı, gençlerin kripto para ve blockchain sektöründe büyük işler başarabileceğine inanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, teknolojik gelişmeleri yakından takip eden gençlerin dinamizmiyle birlikte gelişmelerin daha da hız kazanacağına dair görüşlerine konuşmada yer verdi:

‘Teknofest Kuşağı’ dediğim gençlerimiz sayesinde, sadece eksiklerimizi tamamlamakla kalmıyor, dünya çapında pek çok yeni projenin de altına imzamızı atıyoruz. AK Parti’nin vizyonu ile gençlerin dinamizmi bir araya geldiğinde neler olacağını son 20 yıldaki gelişmelere, bugüne ve vizyonumuza bakınca rahatça görebiliriz. Bugün Türkiye’de teknolojiye dair ne varsa, gündeminde olan ilk ve tek siyasi teşekkül AK Parti’dir. Diğerlerinden teknoloji adına bir şey duydunuz mu, gördünüz mü? Öyle bir dertleri yok. Biz ‘Dijital Dönüşüm Ofisi‘ adıyla özel bir ofise yer verdik. Biz yalnızca bugünü değil, yarını değerlendiriyoruz. Dijital dünyamızı nasıl organize edeceğiz, bütün bunların adımlarını bu yeni ‘Cumhurbaşkanlığı sistemini’ kurarken ortaya koyduk. Cumhurbaşkanı ve Genel Başkan sıfatıyla, hem kurumlar hem de partimizin teknoloji programlarında yer almaya dikkat ediyoruz. Metaverse etkinliğine de katılım göstermiştim. Teknofest’lerde yer alıyorum. TÜRKSAT uydularımızın hizmete girene kadar her aşamasını yakından gözlemliyorum. Çeşitli şehirlerdeki teknoloji merkezlerimizin açılışlarını bizzat bizler gerçekleştiriyoruz. Törenlerde mutlaka ki yer alıyoruz. Bugünkü programımızı da aynı anlayışın bir tezahürü olarak İstanbul’umuzun en önemli üniversitesinde gerçekleştiriyoruz. Uluslararası katılımcıları, kamu ve özel sektörün önde gelen isimleriyle bir araya gelmeyi amaçlayan bu etkinlik, ülkemizin teknolojik yenilikleri yakın takibinin bir göstergesidir. Biz bugünleri öngörerek ulusal blockchain çalışmaları adına Tübitak bünyesinde Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsünü görevlendirdik. Ülkemizin bu alandaki ilk laboratuvarı da 2016 yılında orada kuruldu.

TCMB, kripto para sektöründeki çalışmalarını sürdürüyor

Cumhurbaşkanı, ayrıca konuşmasında TCMB’nin kripto para sektöründeki çalışmalarını sürdürdüğünü ifade ederken diğer bakanlıkların ise Blockchain teknolojisi ile ilgili kendi yetki alanlarında araştırmalar yürüttüğüne dikkat çekiyor:

TCMB bünyesinde kripto para ile ilgili bir çalışma yürütülmektedir. Diğer bakanlıklarımız da kendi sorumluluk alanlarıyla ilgili olarak bu teknolojiyi yakın plandan takip etmektedir. Özel sektörümüzün Blockchain endüstrisindeki hamlelerini de yakından gözlemliyoruz. Amacımız bu etkinlik sayesinde, Blockchain teknolojisinin idari, teknik, stratejik tüm yönlerinin iç sektörlerimize ışık tutacak şekilde tartışılması ve genişlemesini sağlamak olacaktır. Son olarak ise gençlerimize, hiçbir dayanağı olmayan kripto para işlemlerine yönelmek yerine; Blockchain gibi yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesinde yer alarak daha büyük ve geniş mecralara yönelmeleri konusunda tavsiyede bulunuyorum.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Cumhurbaşkanı’ndan Kripto Para ve Blockchain Açıklaması!