Tether Sert Kayaya Çarptı: Dolandırıcılık Davası Açılacak!

31

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), şirket yöneticilerinin banka dolandırıcılığına karışıp karışmadığını araştırmak için bir soruşturma başlattığından, istikrarlı kripto para ihraççısı Tether’in başı yine belada olabilir. DOJ’un Tether yöneticilerine soruşturmanın hedefi olduklarını bildiren mektuplar gönderdiği bildiriliyor. Dava açılıp açılmayacağına yakında karar verilecek.

New York Başsavcısı, Tether ve Bitfinex ilişkisini araştırıyor

Bakanlığın yaptığı soruşturma, Tether yöneticilerinin bankaları yanlış yönlendirip yönlendirmediğini inceliyor. DOJ, özellikle Tether’in kripto para birimleriyle bağlantılı bazı işlemlerini gizleyip gizlemediğini araştırıyor. Cezai takibat, Tether için ve dolayısıyla tüm kripto piyasası için potansiyel olarak büyük etkilere sahip olabilir. Soruşturma, ABD’deki bankaların kripto şirketleriyle ortaklık kurmaya veya kripto ile ilgili işlemleri işlemeye çok hevesli olmadığı Tether’in ilk aşamasına kadar uzanıyor. Tether, soruşturmaya tamamen uyacağını ve şeffaflığa tamamen bağlı kalacaklarını şu sözleriyle ifade etti:

Tether, iş birliği ve şeffaflık taahhüdümüzün bir parçası olarak, Adalet Bakanlığı da dahil olmak üzere kanun uygulayıcı kurumlarla rutin olarak açık bir diyaloga sahiptir.

Tether’in kolluk kuvvetleriyle olan çekişmesi, New York Başsavcısı (NYAG)’nın firmaya ve Bitfinex dahil ortaklarına karşı bir hukuk davası açtığı 2018’den bu yana devam etti. NYAG, Tether’i Bitfinex’in kayıplarını gizlemesine yardım etmekle suçladı. Dava nihayet bu yıl Şubat ayında Tether’in 18,5 milyon dolar para cezası ödemesiyle sonuçlandı.

Tether’in Piyasa Hakimiyeti Tehdit Altında mı?

Tether tarafından verilen USDT, stablecoin pazarının en büyük pazar payına sahip, ancak icra kurumlarıyla sürekli yaşanan sorunlar, hakimiyetini azalttı. Rakibi USDC’nin artan bir benimseme oranı gördüğü bir zamanda, Tether’in yeni yasal sorunu USDT’nin hakimiyetini tehdit altına sokabilir. Circle ayrıca USDC rezerv kayıtlarını daha şeffaf hale getirmek için çalışma sözü verirken, Tether’s Reserve denetimleri her zaman tartışmalı bir konu olmuştur.

ABD hükümetinin stablecoin ihracı konusunda sıkı düzenlemeler çağrısında bulunduğu göz önüne alındığında, soruşturmanın zamanlaması Tether için daha kötü olamazdı. Hazine Bakanı Janet Yellen, düzenleyicileri stabelcoin piyasasını düzenleme konusunda hızlı hareket etmeye çağırdı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku