Asya Ülkesinden Stablecoin’lere Düzenleme Kararı!

0 34

Tayland Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Siritida Panomwon Cuma günü yaptığı açıklamada, Tayland merkez bankasının bu yıl en kısa sürede stablecoin için düzenlemeler getirmek amacıyla somut adımlar atmaya başlayacağını açıkladı.

Siritida, yaptığı basın toplantısında “merkez bankası, düzenlemeleri açıklamadan önce piyasa düzenleyicilerinden ve katılımcılardan görüş alıyor” dedi.

Bu hamle, Tayland para düzenleyicisinin, Thai Baht Digital (THT) adı verilen Baht cinsinden bir stablecoin kullanımına karşı uyardıktan sonra geldi.

Siritida, yaklaşan düzenlemelerin Bitcoin, Ethereum veya diğer dijital para birimlerini değil, yalnızca stablecoin’leri kapsayacağını vurguladı. Düzenlemenin kapsamı, yalnızca Tayland Baht’ı destekli stablecoin’leri değil, aynı zamanda yabancı para birimleri ve diğer varlıklar tarafından desteklenen bu tür dijital para birimlerini de içerecektir.

Kurallar yürürlüğe girdiğinde, Baht cinsinden stablecoinler elektronik para (e-Para) olarak sınıflandırılacak ve ihraççıların merkez bankasının onayına ihtiyacı olacak.

Para Birimi Sistemi Tehdit Altında

Taylandlı düzenleyici, ilk olarak bu haftanın başlarında, ülke dışında oluşturulan Baht cinsinden bir dijital para birimi olan THT’yi işaret ederken, stablecoinlere karşı endişelerini dile getirdi. Bu tür stablecoin’lerin “Tayland para birimi sisteminde parçalanmaya neden olabileceği” ve ”Tayland Merkez Bankası tarafından çıkarılan Baht’ın yerini alabileceği, ikame edebileceği veya onunla rekabet edebileceği” vurgulandı.

Şu anda kullanımda olan Baht cinsinden popüler bir stablecoin olmasa da, birçok kripto para borsası büyük ölçüde Tether gibi USD destekli stablecoinlere güveniyor. Bu stabilcoinler, denizaşırı borsaların fiat’larla hizmet için gerekli düzenlemeleri atlamasına yardımcı olarak benzer bir ticaret deneyimi sağlar.

Ayrıca Siritida, önerilen düzenlemelerin İngiltere, Singapur ve Japonya’da halihazırda yürürlükte olan mevcut düzenlemelere benzer olduğuna dikkat çekti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku