Tether in Büyümesinin Arkasındaki Sebep Ne?

0 2

Bitcoin fiyat listelerinde 40 bin doların altında işlem görürken Tether’in piyasa değeri bugün 25 milyar dolara ulaştı. Aslında stablecoin tüm kripto para birimlerinde en çok işlem gören varlıklardan biri oldu ve işlem hacmi Bitcoininkini bile aştı.

Yüzde 72 pazar payına sahip olan Tetherin büyümesi 2020de muazzamdı. Ayrıca yıllık bazda USDT Aralık 2019daki 32 milyar dolardan Aralık 2020de 17 milyar dolara çıkarak yüzde 455 arttı.

Spekülatörler başından beri Tether’in güvenilirliği hakkında spekülasyon yaparken stabilcoin bütün bunlara aldırış etmeden büyümeyi başardı. Aslında Bitcoin talebi göz önüne alındığında Tether’in büyümesi mantıklı.

Son zamanlarda kurumlar en sevdikleri alternatif yatırım varlığını buldular ve yoğun bir şekilde ona yatırım yapıyorlar. USDT piyasasının USD piyasasını çok geride bıraktığı açıkken kurumların fiat piyasalarını kullanmayacağı da açıktır.

Bu Tetherin 2019daki ve hatta 2020deki büyümesini kısmen açıklıyor. 2021 söz konusu olduğunda Bitcoin 2021in ilk ve ikinci haftalarında devasa bir ralli gerçekleştirdiği için giderek daha fazla USDT basıldı.

Sadece 2021de Tether bir hafta içinde 2 milyar dolarlık rekor kırdı ve bundan önceki hafta 1.5 milyar dolar basıldı. Basın zamanında 25 milyar dolara ulaşan piyasa değeri ile Tetherin sadece 15 günde yüzde 19 arttığı gözlemlenebilir.

Tether Davası

Alameda Research’ten Sam Trabucco da geçtiğimiz günlerde aynı konuda oldukça ilginç bir görüş paylaştı. Tetheri satın alan pek çok kişinin bunu basma yoluyla yapmadığını bunu ticaret yoluyla satarak veya satın alarak yaptığını belirtti. Piyasa değişken olduğu için Tether sabitlemesi de değişir.

Alameda Tetherin doğrudan oluşturulması ve kullanılması yoluyla bu fırsatları tahkim edebilir. Bu aynı zamanda aracılara fayda sağlarken sabitlemeye yardımcı olur.

Sam Trabucco şunları ekledi

“USDC gibi diğer stablecoinler değişken öncüllere yakın bir yere sahip değil çünkü basma ve geri alma süreci USDT için daha fazla ilgili ve daha az firma bunu gerçekten yapabilir. Bu nedenle yukarıda da belirttiğim gibi onu isteyen birçok kişi piyasaya giriyor”

New York Başsavcısının Tether aleyhindeki davası hala devam ederken bu davanın nasıl sonuçlanacağına dair bir fikir yok. Bununla birlikte kararın ne olduğuna bakılmaksızın Tether bundan paçayı sıyırabilir çünkü stabilcoin tek bir blok zincirinde değil birden fazla zincirde mevcuttur. Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle Tether ETH Omni TRX EOS OMG Liquid vb. Üzerinde. Hakimiyet dediğin şey budur.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku