Testler baharda başlayacak

0 0

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Harihuko Kuroda BoJun dijital para (CBDC) testlerine baharda başlayacağını duyurdu

Uluslararası Finans Enstitüsü’nün 2020 yılı toplantısında konuşan Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda “Merkez Bankası geçtiğimiz Temmuz ayında dijital para birimi grubu kurdu” dedi ve “Japonya Merkez Bankası önümüzdeki baharda dijital para testlerine başlayacak” diye ekledi.

Kuroda dijital para birimlerinin özel ödeme sistemleri sektörüne zarar vermeden geliştirilmesi gerektiğine de değindi. “Dijital para birimleri özel sektör ödeme hizmeti sağlayıcılarını elimine etmemeli” diyen Kuroda iki sektörün de devamlılığını sağlamalıyız diye ekledi.

Buna göre söz konusu testlerde olası bir dijital yenin ihracına ilişkin gereksinim ve esasların belirlenmesi amaçlanacak.

Geçen hafta Güney Korenin merkez bankası da 2021 boyunca CBDC deneyleri yürüteceğini açıklamıştı.

Çinde ise dijital yuan için geniş kapsamlı testler hazihazırda yürütülüyor. Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkan yardımcısı bu hafta sonu yaptığı açıklamada dijital yuanın başlatılmasına hız verileceğini dile getirdi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku