Teknik Analiz: Bitcoin de Fiyat Nereye Gidiyor? (18.04.2019)

0 1

Ufak ufak…

Tekrar merhabalar… Farklı bir platformda yeniden sizlerle birlikte olmak güzel. Artık kripto paralarla ilgili analizlerim ve yazılarımla sizlerin karşısında olacağım.

Yıllar önce yöneticiliğini yaptığım bir finans portalındayken foreks piyasası yavaş yavaş tanınmaya başlamıştı. İşin açıkçası hisse senetleri piyasası varken yatırımcıların foreks gibi risk oranı oldukça yüksek bir enstrümana yöneleceğine pek ihtimal vermemiştik ekip olarak. Bu kadar deneyimli bir ekip olarak belki de yönetim zamanımızdaki tek yanılgımız olmuştu bu. Özellikle 2011 senesinden sonra ciddi büyüme yakalayan ve işlem hacmi milyarlarla ifade edilen foreks piyasası 2017 senesindeki düzenlemeye kadar hisse senetleri piyasasının yerini fazlasıyla aldı. O döneme kadar ki işlem hacmi hisse senetleri piyasasının çok ama çok ciddi şekilde önüne geçti. Son düzenlemeyle birlikte artık biraz daha durulmuşa benziyor foreks piyasası. O dönemde çalıştıkları foreks şirketlerini iyi seçenlerin kaba tabirle canı çok yanmadı. Yani işin özü yatırım yapmak için çalıştığınız şirketi seçerken çok itinalı davranmakta fayda var.

Şirket seçimine dikkat!

İbre artık son dönemde kripto paralara kaymış durumda. Ama sektör emeklemeye daha yeni geçti. Eminim ki çok uzun sürmeyecek bir zaman dilimi sonrasında Türkiye’de de çok çok iyi yerlere gelecek. Yatırımcılara bu konuda ufak bir tavsiyede bulunmak istiyorum naçizane. Bir önceki paragrafta da belirttiğim gibi yatırım yapmak için çalıştığınız şirket çok önemli.

Şu anda ziyaret ettiğiniz sitenin arkasında dev bir holding var. Seçim yaparken bu noktayı göz önünde bulundurmalısınız.

Gelelim asıl işimiz olan analize

Grafiğe dikkat… Grafik üzerinde ilk dikkat çeken nokta kısmen orta vadeli ana düşüş trendinin 2 nisanda sert bir şekilde yukarı kırılması. Bu noktaya trend dönüşümü açısından mihenk taşı gözüyle bakabiliriz. Zira her ne kadar Bitcoin 6 Şubat’tan itibaren kendine bir yükseliş kanalı yaratma çabası içinde de olsa 4 bin 800 dolar seviyesini yukarı doğru kırana kadar bu kanalın teyidi alınamamıştı. Şimdi görüntü biraz daha net. Artık Bitcoin için ana yükseliş karalından rahatlıkla bahsedebiliriz. Bugün (18 nisan 2019) için geniş bir bant da olsa 4 bin 250 dolar destek 5 bin 562 dolar seviyesi de direnç noktası olarak adlandırılabilir. O zaman orta vadeli stratejiyi belirtilen bu destek ve direnç noktaları baz alarak yukarı yönlü olarak korumakta fayda var.

Ancak bir noktaya dikkat çekmekte fayda var. Dikkat ederseniz bant oldukça geniş. Bu da bu bant içerisinde aşağı ya da yukarı yönlü hareketlerin de olabileceğini gösteriyor. Şimdi grafiğe bir kez daha odaklamakta fayda var. Dikkat ederseniz Bitcoin ana yükseliş kanalı içerisinde hareketine devam ederken 2 Nisan’da başlattığı sert yükseliş hareketiyle birlikte yine kanal içerisinde yeni ama biraz daha agresif bir yükseliş trendi başlattı. Bu trendin bugün itibariyle 5 bin 175 dolar seviyesinde bir destek noktası var. Bu seviyenin altına gelmedikçe yükseliş hareketinin devam edebileceği göz önüne alınmalı. Bu noktaya gelmişken bir hatırlatma yapmakta fayda var; trendi destek ve direnç noktaları alınan periyota göre her işlem günü ya da saati sonrasında değişiklik gösterir. Burası önemli…

İndikatörler ne diyor?

İlk yazımız olduğu için ilk önce ufak bir bilgi verelim…Bizim için asıl önemli olan trend. Trendi oluşturduktan sonra indikatörler bizim için gösterge niteliği taşıyacak. Analizlerimizde indikatörler konusunda şunları baz alacağız: 5-22 günlük haraketli ortalamalar; 5 10 21 günlük üssel ortalamar

Ichimoku MACD Dema Bollinger Bandı.. Ana indikatörlerimiz bunlar olmakla birlikte zaman zaman diğerlerinde de yardım alacağız.  

Sonuç olarak; Bitcoin ana yükseliş kanalı içerisindeki yukarı yönlü hareketini devam ettiriyor. Bugün itibariyle bu kanalın 4 bin 250 dolar bu destek 5 bin 562 dolar seviyesi de direnç noktası konumunda bulunuyor. Orta vadeli hareketin yukarı yönlü olarak bu kanal içerisinde devam etmesi beklenebilir. Bunun dışında ana kanal içerisinde yukarı yönlü biraz daha agresif bir trend oluşumu var. 5 bin 335 dolar seviyesi direnç noktası olmak üzere 5 bin 175 dolar seviyesi de destek noktası konumunda.

Yani; yükseliş hareketinin bir önceki hareket kadar sert olmasa da devam etmesi sırasıyla 5 bin 335 ve 5 bin 500 dolar seviyelerine doğru ivmelenmenin sürmesi ihtimal dahilinde…

Hayata dair küçük bir not; geçtiğimiz günlerde bir olay yaşadık. Arabayla sabah erken saatlerde acil yetişmemiz gereken bir yere doğru yola çıktık. Malum İstanbul trafiği… Trafik kilit… Yanımda oturan ve çok sevdiğim bir insan bana başka bir yol bildiğini ve o yoldan gitmemiz durumunda gitmemiz gereken yere zamanında varacağımızı söyledi. Tarif ettiği yol bizim gitmek istediğimiz yolun tam tersi. İlk önce bir tedirginlik vardı üzerimde. Ama sonra bilmediğim alternatif bir yolun bize zaman kazandıracağı fikrine kapıldım ve uyguladık öneriyi. Çok uzatmayacağım tamamen bir yanlış anlaşılmadan dolayı gitmemiz gereken yolun ters istikametine doğru oldukça yol aldık.

Sonra ister istemez tekrar dönmek zorunda kaldık gittiğimiz yolu. İşi enteresan tarafı çok az zaman kaybettik. Bizim ters istikamete gittiğimiz süre zarfında asıl yolumuz trafiği kısmen de olsa açılmış. Bazen finans piyasaları da öyle olmuyor mu? Bazen çok iyi bildiğimiz yolda trafiği çekmek yerine alternatifli gitmek daha mantıklı değil mi sizce?

Bol kazançlar…

Teknik Analiz: Mehmet Çoban

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku