Tayland Merkez Bankası ndan dijital para tabanlı ödeme sistemi atağı

0 1

Tayland Merkez Bankası Project Inthanon adlı dijital para birimi sistemine dayalı olarak işletmeler için yeni bir ödeme sistemini prototipleştireceğini açıkladı.

Tayland Bankası bir basın bülteninde projenin hedeflerinin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) sisteminin fizibilitesini incelemek ve CBDCyi Taylandın iş platformlarına entegre etmek için bir süreç geliştirmek” olacağını söyledi. 

Merkez bankası projenin bir parçası olarak CBDC prototipini Taylandın en büyük inşaat malzemesi şirketlerinden biri olan Siam Cement Public Companynin tedarik ve finansal yönetim sistemine entegre edeceğini söyledi. Çalışma Temmuz ayında başlayacak ve yıl sonuna kadar devam edecek.

Tayland Bankası “Prototipin fon transferleri için esnekliği artırmak veya tedarikçiler arasında daha hızlı ve daha çevik ödemeler yapmak gibi daha yüksek ödeme verimliliği sağlayan bir finansal yenilik olarak hizmet etmesi bekleniyor” açıklamasına yer verdi.

Tayland Merkez Bankasının 2018de ilk kez açıkladığı Inthanon projesi merkez bankası ile Taylandın önde gelen sekiz finansal kuruluşu arasında toptan bir CBDC geliştirmeyi amaçlayan bir işbirliği olarak tanımlanıyor. Ocak 2020de banka Hong Kong Para Otoritesinin yardımıyla sınır ötesi bir ödeme prototipi tamamladı.
 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku