Tayland Merkez Bankası ‘dijital baht’ testlerine başladı

0 0

Tayland Merkez Bankasının (BOT) merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) geliştirilmesinde yeni bir aşamaya girdiği bildirildi.

Yerel İngilizce gazete The Nationın haberine göre Tayland Merkez Bankası CBDCyi büyük işletmelerle denedikten sonra Hong Kong Merkez Bankası ile Dijital Bahtı test etmeye çalışıyor.

HONG KONG İLE CBDC TESTİ EYLÜL’DE

Tayland Merkez Bankasının Dijital Bahtın geliştirilmesinde üçüncü aşamaya girdiği belirtildi. Tayland Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Vachira Arromdeenin 15 Temmuz’da yaptığı açıklamada daha fazla işletmeye açılmanın planladığını bildirdi. Tayland Hong Kong ile CBDC testini Eylül’de gerçekleştirecek.

Tayland Merkez Bankası finansal işlemlerin maliyetini düşürmek için Dijital Baht kullanımını kamuoyuna genişletmeyi de düşünüyor. Ancak Başkan Yardımcısı Vachira Arromdee ticari bankalar üzerindeki potansiyel olumsuz etkileri önleyebilmek için öncelikle kapsamlı bir çalışma yürütmesi gerektiğini belirtti.

TAYLAND MERKEZ BANKASI ÇİNİ İZLİYOR

BOT Başkan Yardımcısı Vachira Arromdee Çinin CBDC deneyiminden bahsederek Dijital Yuan’ın ülkedeki finansal sistemi etkilemediğini savundu.

Çin bugüne kadar CBDC projesinin en aktif ilerlediği ülke olarak biliniyor. 15 Temmuzda Çin Merkez Bankasının (PBOC) Meituan Dianping’in 435 milyon kullanıcılı gıda dağıtım platformunda Dijital Yuan’ın test edilmesini planladığı bildirildi. Temmuz ayı başlarında yerel e-ticaret devi Meituan ve video paylaşım web sitesi Bilibilibilinin Çin’in Dijital Yuan projesine katıldığı bildirildi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku