Farklı bir yazı: Bitcoin i anlamak neden bu kadar zor?

0 0

Neredeyse iki yıldır CoinGeekte çalışıyorum. Başlamadan önce Bitcoin hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Bugün işin en iyi zihinlerinden bilgiyi alma şansım olmasına rağmen hala bu knuya yeterince hakim olup olmadığımdan emin değilim. Bitcoin’de piyanoda olduğu gibi geçilecek organize bir dizi not yoktur bu nedenle ilerlemenizi planlamak zordur.

Arkadaşlar işimi duyduğunda yanıtları genellikle “Tamam harika belki de Bitcoini bana açıklayabilirsin çünkü bunun ne hakkında olduğu hakkında hiçbir fikrim yok”.

Onlara cevabım şu şekilde oluyor : “Ne kadar süreniz var?”

Eğer sadece en hızlı versiyonu istiyorlarsa bu daha da zor tıpkı Mark Twainin muhabirinden özür dilediği gibi “Kısa bir mektup yazmak için zamanım yoktu bunun yerine uzun bir yazı yazdım”.

Arkadaşlarımın soruları Bitcoinin açıklamasını ve anlamasını zorlaştıran şeyin ne olduğunu merak etmemi sağladı. Sanırım bu dinleyicinizin ne tür bir açıklama beklediğiyle ilgili bir karışıklık meselesi çünkü Bitcoin bir yazılım sistemi ekonomik bir model ve bir fikir olarak birçok düzeyde çalışıyor.

Bu yüzden benim gibi ne kadar öğrenirseniz edin hala Bitcoini tam olarak anlayamıyorsanız sanırım sizin için gerçekten ne anlama geleceğine karar vermeniz gerekiyor. Bitcoin hakkında bunu anladıysanız bu yeterli olur mu? Ve bu birkaç şey olabilir:

Motor olarak anlamak. Kaputu açın ve neyin neye bağlandığını görün. Özel anahtar bir ortak anahtar oluşturur ve genel anahtar bir adres oluşturur. Bir düzeyde kod ve matematikte kaybolsanız bile tasarıma genel bir bakış atabilir ve farklı parçaların ne için olduğunu geniş bir şekilde öğrenebilirsiniz. Arabamın nasıl çalıştığını tam olarak bilmiyorum ancak benzinin pistonlarda ateşlendiğini ve bu da arabayı hareket ettirdiğini biliyorum – ve bu benim için yeterince iyi. Yani belki de yazılımın bir tür işlevsel açıklaması Bitcoini anlamak için yeterli olabilir mi?

Bunu bir ekonomi olarak anlayın. Örneğin para arzı enflasyon ve işsizlik arasındaki ilişki hakkındaki teorileri biliyorsanız belki de token edinimi ve mülkiyeti sınırlı arz güvenlik önlemleri ve deflasyonist baskılardan bahseden bir Bitcoin açıklamasından memnun kalacaksınız. Bu teklif edilen ödüller nedeniyle herkesin istediği gibi davrandığı ekonomik bir sistemdir. Farklı oyuncuların yeni bir ekonomi yaratmaya nasıl teşvik edildiğini görebilseydiniz bu sizi anlamanıza neden olur mu?

Mistik olarak anlamak. Bitcoin Beyaz Kağıdın kutsal metninde ilan edilen 2009da yayınlanacak ve kötü aktörlerin raydan çıkma çabalarına rağmen iyi işlerini yapmaya devam eden dünyaya bir armağandır. Yıllar geçtikçe inceliklerini asla tam olarak kavrayamayacak olsak da bize verilenleri keşfetmeye tartışmaya ve hayret etmeye devam edebiliriz. Bu tam olarak anladığınızı iddia ederseniz bilmediğinizin kesin bir işareti olduğu derin büyük resim görünümüdür. Aradığınız şey bu mu – asla tam olarak anlamayacağınız ancak her zaman daha fazlasını öğrenmeye devam edebileceğiniz bir kabul?

Bitcoini açıklamaya yönelik birçok girişim bu farklı kategorileri karıştırmaktadır. Örneğin birisi birinci ve ikinciyi karıştırırsa şunu sormak istiyorum: “Bana yazılımın nasıl çalıştığını ya da madencinin bunu neden yapmak istediğini mi söylüyorsunuz?” Metaforlar resmi daha da bulanıklaştırırsa bu tür bir karışıklık başka bir katmana gömülebilir: “peki zarf posta kutusuna nasıl girer ve posta kutusunu nasıl açarsınız?”

Ve kimsenin cevaplayamadığı bir soru daha var: Alice ve Bob kim? Ve neden sadece kahve almak istiyorlar?

Bitcoini ne kadar anladığımı sorduğumda tenis yetenekleri hakkında hiçbir şey bilmediğim biri tarafından teniste iyi olup olmadığım sorulmaya benziyor. Neye göre iyi? Belki de piyano tarzı notalara sahip olmak o kadar da kötü bir fikir olmazdı. Anaokulu Bitcoin sertifikam olsaydı kesinlikle çerçeveletir ve duvara asardım.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku