Tayland Merkez Bankası ‘dijital baht’ testlerine başladı

Abone Ol
Tayland Merkez Bankası ‘dijital baht’ testlerine başladı
Emre Boran
 • 17 Temmuz 2020
 • Yazar:

  Tayland Merkez Bankasının (BOT) merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) geliştirilmesinde yeni bir aşamaya girdiği bildirildi.

  Yerel İngilizce gazete The Nation'ın haberine göre Tayland Merkez Bankası, CBDC'yi büyük işletmelerle denedikten sonra Hong Kong Merkez Bankası ile Dijital Baht'ı test etmeye çalışıyor.

  HONG KONG İLE CBDC TESTİ EYLÜL’DE

  Tayland Merkez Bankasının, Dijital Baht'ın geliştirilmesinde üçüncü aşamaya girdiği belirtildi. Tayland Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Vachira Arromdee'nin 15 Temmuz’da yaptığı açıklamada, daha fazla işletmeye açılmanın planladığını bildirdi. Tayland, Hong Kong ile CBDC testini Eylül’de gerçekleştirecek.

  Tayland Merkez Bankası, finansal işlemlerin maliyetini düşürmek için Dijital Baht kullanımını kamuoyuna genişletmeyi de düşünüyor. Ancak Başkan Yardımcısı Vachira Arromdee, ticari bankalar üzerindeki potansiyel olumsuz etkileri önleyebilmek için öncelikle kapsamlı bir çalışma yürütmesi gerektiğini belirtti.

  TAYLAND MERKEZ BANKASI ÇİN'İ İZLİYOR

  BOT Başkan Yardımcısı Vachira Arromdee, Çin'in CBDC deneyiminden bahsederek Dijital Yuan’ın ülkedeki finansal sistemi etkilemediğini savundu.

  Çin bugüne kadar CBDC projesinin en aktif ilerlediği ülke olarak biliniyor. 15 Temmuz'da Çin Merkez Bankasının (PBOC) Meituan Dianping’in 435 milyon kullanıcılı gıda dağıtım platformunda Dijital Yuan’ın test edilmesini planladığı bildirildi. Temmuz ayı başlarında, yerel e-ticaret devi Meituan ve video paylaşım web sitesi Bilibilibili'nin Çin’in Dijital Yuan projesine katıldığı bildirildi.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Dijital baht ile ilgili her şey

  Tayland Merkez Bankası ‘dijital baht’ testlerine başladı

  Tayland Merkez Bankası ‘dijital baht’ testlerine başladı

  Tayland Merkez Bankasının (BOT) merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) geliştirilmesinde yeni bir aşamaya girdiği bildirildi. Yerel İngilizce gazete The Nation'ın haberine göre Tayla...

  • 17 Temmuz 2020
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.