Tayland Hükümetinden Kripto Para Yatırımcılarını Korumaya Yönelik Adım

0 4

Taylanddaki dijital para tüccarları hükümetin en son politika önerilerini yerine getirmesi durumunda gelirlerini kanıtlamak zorunda kalabilir. Hükümet böyle bir önlemin amatör tüccarları kendi imkanları dahilinde ticaret yapmalarını sağlayarak onları büyük kayıplara karşı koruyacağına inanıyor.

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yasa teklifini ilk olarak bir hafta önce açıkladı. Taylandlı bir tüccarın dijital para birimlerine yatırım yapmadan önce ihtiyaç duyduğu nitelikleri belirlemek için bir dizi toplantı yapacağını duyurdu. Düzenleyiciye göre bu tür nitelikler yatırımcıların “aşırı fiyat dalgalanmalarından kaynaklanan risk ile mücadele etmek için  yeterli mali güce” sahip olmasını sağlayacaktır.

Bloombergin bildirdiğine göre Tayland hükümeti bu öneriyi düşünüyor. Yatırımcıların borsalarda hesap açmadan önce gelirlerini veya varlıklarını göstermeleri gerekecektir. Ayrıca dijital para piyasaları hakkında bazı temel bilgilere sahip olduklarını kanıtlamalarını da gerektirebilir.

Deneyimsiz Yatırımcılar Endişe Kaynağı

Yakın tarihli bir röportajda SECin genel sekreteri Ruenvadee Suwanmongkol “Yerel borsalardaki kripto yatırımcılarının çoğu öğrenciler ve gençler gibi çok genç yatırımcılardan oluştuğu için bu büyük bir risk ve endişe kaynağı. Bu insanların yenilikleri ve teknolojiyi sevdiğinin farkındayız ancak bu varlıklara yapılan yatırımların çok büyük bir riski var. ”

Dijital para birimlerine yatırım yapmaya uygun olmayanlar için bunu lisanslı fon yöneticileri veya mali danışmanlar aracılığıyla dolaylı olarak yine de yapabileceklerini sözlerine ekledi.

Ancak SEC daha önce belirtildiği gibi geri bildirim toplamaya devam edecektir. Ruenvadee borsalar ve aracı kurumlar da dahil olmak üzere tüm paydaşları önerilen kuralla ilgili geri bildirimde bulunmaları için memnuniyetle karşıladı.

Ruenvadee Tayland dijital para piyasasının son aylarda muazzam bir büyüme kaydettiğini açıkladı. Ocak ayında Taylandlı tüccarlar 65 milyar bahtın (2.17 milyar dolar) üzerinde işlem yaptı. CoinGeekin açıkladığı gibi Bitkub borsası bu pazara hakim ve bu miktarınyüzde 90ını oluşturuyor. Borsada işlem hacmi üç katına çıktığında ve kesintiler yaşadığında Ocak ayında sorunlar yaşadı. SEC o zamandan beri daha sistemi iyileştirmesini emretti ve hatta yeni kayıtlarını durdurdu.

Ruenvadee tokenlaştırmanın Taylandda ortaya çıkan yeni bir sektör olduğunu ortaya koydu. Bu yılın ilk yarısında yerel bir şirketin ilk kez bir ICO yürüteceğini iddia etti. Tokenlar mülklerinin kira geliri ile desteklenecek. Düzenleyici ICOnun ne zaman listeleyeceğini veya hangi şirketin bunu yürütmeye hazır olduğunu açıklamadı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku