Tarihi gün bugün… Peki fiyat üzerinde nasıl etkisi olacak?

0 2

Bitcoin opsiyon piyasası tarihi bir günü geride bırakmak üzere. 1 milyar dolarlık opsiyon sözleşmesi bugün sona eriyor.

Son aylarda vadeli işlem sözleşmeleri ve opsiyonları Bitcoine büyük ilgi gördü. Bu faizle düzenlenmiş ve düzenlenmemiş borsalardaki opsiyon sözleşmelerinde açık pozisyonlar 19 milyar dolara ulaştı. Piyasalar hakkında veri sağlayan Skew.coma göre sadece Deribit Bitcoin seçeneklerindeki açık pozisyonlar 12 milyar dolar. Düzenlenmiş borsa CMEnin payı 440 milyon dolar.

Bugün opsiyon sözleşmeleri için büyük bir gün olacak. Bugün toplamda yaklaşık 115 bin sözleşme süresi dolacak.

Opsiyon sözleşmeleri alıcıya dayanak varlığı belirli bir tarihte ya da daha erken bir tarihte alma ya da satma hakkı veren türev araçlardır. Opsiyon alıcıları bu alış veya satış hakkını elde etmek için prim öderler. Çağrı seçeneği bir varlık satın alma ve satma seçeneği sunuyor.

Fiyat üzerinde etkili olabilir

1 milyar dolarlık opsiyon sözleşmesinin sona ermesinin fiyat üzerinde bir etkisi olabileceği düşünülüyor. Bununla birlikte Decrypte konuşan NEM Girişim Fonundan Nicholas Pelecanos fiyat üzerinde önemli bir etki beklemiyor. Pelecanos “Bitiş tarihinin BTC fiyatı üzerinde büyük bir etkisi olmasını beklemiyorum. Opsiyonlar satış tarafında çok düşük ve alım tarafında çok yüksek seviyede” şeklinde fikir belirtiyor.

Bir diğer görüşe göre ise bu sözleşmelerin yaratabileceği fiyat oynaklığı zaten yaşanmış olabilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku