Tam 9 bin Bitcoin kaybetti

0 0

Bitcoin ilk aşamadayken yatırımcılardan biri o sırada 600 dolar tutarında 9 bin BTC kaybetti. Şimdi ise değeri 100 milyon doları aştı.

Evet 10 Ağustos 2010da “Stone Man” olarak bilinen bir Bitcoin kullanıcısının teknik aksaklıklar nedeniyle 8.999 Bitcoin (BTC) kaybettiğini duymak oldukça şaşırtıcı. İlginç bir şekilde bu coinlerin oranı şu an cari değerine göre 105 milyon dolar değerinde.

Ancak Bitcoin o zamanlar daha az kullanıcı dostu bir platformdu. O zamanlar Bitcoin ile cüzdanı geri kurtarmak gibi hiçbir gelişmiş özellik mevcut değildi adresler “wallet.dat” adlı tek bir cüzdanda kaydediliyordu.

Bitcoinlerini nasıl kaybetti?

“The Stone Man” adlı kullanıcı sanal işlemde yaklaşık 9 bin BTC satın alıp müşterilerinden biriyle takas ettiği olayı açıkladı. Wallet.dattan çıkarken özel BTC adresine tek bir token transfer etti ve bilmeden bilgisayarını kapattı ve maalesef 8 bin 999 BTCnin tamamını kaybetti.

Linux çerçevesi bir sabit disk durumunda bir önyükleme CDsinden başlatıldığı için müşterisi de dahil olmak üzere bilgisayar sistemini kapatır kapatmaz tüm verileri kayboldu. Asıl mevzu sistemini yeniden açıp cüzdanını geri yüklediğinde meydana geldi acentesine aktardığı yalnızca bir token buldu ve geri kalanı tüm BTC’ye bir yabancı tarafından el konulmuştu.

Bitcoinin özelliklerinin her işlemden sonra doğrudan yeni bir adres oluşturduğunun farkında değildi. Bu nedenle 9 bin BTC arasında tek bir token göndermek talihsizlik oldu.

Bununla birlikte blok zinciri birlikte yeni bir adres oluşturdu onu cüzdana aktardı ve 8999 coin’in tümü burada üretildi. Ancak maalesef bilgisayarını kapattı ve güncelleme yapan yeni dosya imha edildi. Bu kullanıcıyı güncel olmayan bir wallet.dat ile bıraktı.

İlginç bir şekilde kullanılmayan 8 bin 999 Bitcoin hala talep görüyor ancak kimse ona erişemiyor. Dahası son zamanlarda 22 Nisan 2020de tanık olunan bu cüzdan son birkaç yılda bazı karışık işlemler alıyor.

Borsalar sistemin teknik özellikleri hakkında tam bilgiye sahip olan dolandırıcı veya bilgisayar korsanları tarafından kötü amaçla kullanılabiliyor.

Ancak bir kişinin sistemine yapılan tıklamalar nedeniyle bu kadar çok Bitcoin kaybettiğini öğrenmek greçekten üzücü.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku