Tam 722 milyon dolarlık Bitcoin dalaveresi nasıl sonuçlandı?

0 1

Uzun süredir devam eden bir kripto para birimi madenciliği programı ile yatırımcıları 722 milyon dolar dolandırmakla suçlanan dört kişiden biri kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etti.

Silviu Catalin Bacali adlı 35 yaşındaki Rumen programcı Aralık 2019da Almanyada tutuklandı. Bacali beş yıl hapis cezası ve 250 bin dolar para cezası ile karşı karşıya.

ABDde programla bağlantılı olduğu tespit edilen Matthew Brent Goettsche Russ Albert Medlin Jobadiah Sinclair Weeks ve Joseph Frank Abel  adlı kişiler de aynı suçlamalarla karşı karşıya.

Savcılar Nisan 2014 ile Aralık 2019 arasında faaliyette olan saadet zincirinin sözde kripto para madenciliği havuzlarındaki paylar karşılığında yatırımcılardan para talep ettiğini iddia ediyor. Yatırımcılara daha fazla yatırımcıyı ağa dahil etmeleri için bonuslar verildiği bildiriliyor.

İddianamede Goettsche ve Balaci arasında madencilik kazançlarının nasıl gerçekmiş gibi gösterileceğinin tartışıldığı ve yatırımcılarına “koyun” dendiğini ortaya koyan yazışmalar yer alıyor.

Diğer sanıklar yatırımcılara üç ayrı Bitcoin (BTC) madencilik havuzuna yatırım yapma seçeneği sunduklarını iddia ederken Bacali de BitClub Ağının birden fazla havuz işlettiğinin farkında olmadığını söyledi.

Programcı ve Goettsche arasında 2015ten sonraki yazışmalar Bacaliden günlük madencilik kazancını yüzde 60 artırması istendiğini ve Bacali’nin bunun sürdürülebilir olmadığını ve saadet zinciri olduğunu söyleyerek itiraz ettiğini ortaya koyuyor.

Bacali savcıların; projenin yatırımcılardan en az 722 milyon dolarlık BTC ele geçirildiğine dair iddialarını da doğruladı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku