Tam 356 bin Bitcoin daha kar amaçlı satıldı! 12 bin dolar boş bir hayal mi?

0 0

Bitcoin bir kez daha 12 bin dolara yaklaşıyor. Bazıları yükselişten umutluyken diğerleri düşüşten korkuyor. Bu denklemin hangi tarafında olduğunuza bağlı olarak ya bir hodler ya da satıcısınız. Ancak gerçek şu ki her iki taraf da piyasada eşit bir çekişme yaşanıyor.

Piyasanın iniş ve çıkışları göz önüne alındığında geçtiğimiz haftalarda bu iki taraftan çok sayıda çıkış ve giriş oldu. Geçtiğimiz üç hafta içinde Bitcoin 10 bin ve 11 bin doları kırdı ve düşmeden önce iki kez kısa süreyle 12 bin doları zorladı. Bu dalgalanma ve yana doğru hareketin ardından hem hodlers hem de yatırımcılar kendi BTC çantalarından endişe duyuyorlardı ve bunu bazıları paraya çevirdi.

Geçen hafta 231 bin Bitcoinin yüzde 25 kârla tasfiye edildiği ve bu hafta fiyatın 12.000 dolara yaklaşmasıyla satışların çok daha fazla olduğu bildirildi. Chainalysisin yakın tarihli bir raporuna göre yüzde 25 veya daha fazla kar elde eden 356 bin den fazla Bitcoin borsalara gönderildi.

Raporun yazarı Chainalysisin Baş Ekonomisti Philip Gradwell: burada “gönderilen” ifadesinin tamamen tasfiye anlamına gelmediğini açıklığa kavuşturmak gerekir. “Gönderilen kripto para biriminin herhangi bir varlıktan başka bir varlığa taşındığı anlamına gelir. Yani bunların borsalara gönderilmesi gerekmiyor” dedi.

Gradwell kripto hareketlerinin hedefini onayladıktan sonra bu Bitcoinlerin yüzde 80inin muhtemelen “bir borsaya gönderildiğini” ekledi. Borsalara “gönderilmesinin” Bitcoinin fiat para birimi için tasfiye edildiği anlamına gelmediğini altcoin veya stabilcoin karşılığında alınıp satılabileceğini analizinin bu BTClerin hangi kripto para birimlerine veya fiat para birimlerine dönüştürüldüğünü gözlemlemediğini söyledi

Eldeki rapora geri dönecek olursak bu satış sadece tek başına önemli değil aynı zamanda Bitcoinin bir hafta boyunca 10 bin doların üzerinde işlem yapma sıklığı göz önüne alındığında daha da önemli. Bu sayı 27 hafta yani Bitcoin sadece 27 hafta 10 bin üzerinde işlem yaptı. Bu 27 haftadan 13ü 2017-2018 boğa koşusu sırasında FOMOnun fiyatı her şeyden daha fazla artırdığı sırada geldi.

Geriye kalan 14 hafta arasında 11 hafta Libra ve CBDC çılgınlığının Bitcoini Bakkt piyasaya sürülene kadar yükselttiği ve ardından gelen baskının fiyatı düşürdüğü haziran ve eylül 2019 arasındaydı. Son üçü biri şubat ayında (kısa ömürlü) ve son ikisi de 27 Temmuzda başlayarak son iki haftada 2020de geldi.

Bunun anlamı Bitcoinin bir haftadan fazla 10 bin doların üzerinde tutamayacağı ve bu gerçekleştiğinde de bunun önemli olduğu. Rapora göre Bitcoinin son iki haftadaki büyük satışlara rağmen elinde tuttuğu gerçeği… “İnsanlar şu anda yüksek oranda kar alıyor ve fiyat korunuyor.”

Bunu basit bir şekilde ifade etmek gerekirse karlarını gerçekleştirmek isteyen satıcılarla birlikte bir Bitcoin arzı var ancak aynı zamanda daha yüksek kar bekleyen alıcılarla birlikte Bitcoin için bir talep var. Arz ve talep eğrisinin hangi yönden dalgalanacağı ileriye dönük fiyatı belirleyecektir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku