sUSD Nedir? SUSD Ne İşe Yarar?

8

sUSD Nedir? sUSD, Synthetix protokolü tarafından piyasaya çıkarılan, fiyatı ABD dolarını 1:1 oranında takip eden bir stablecoin’dir. Kriptoarena.com olarak bu makalede sUSD nedir, ne işe yarar, avantajları ve dezavantajları nelerdir, nasıl alınır gibi yatırımcıların sıklıkla arattığı soruları yanıtlamaya çalıştık.

sUSD nedir?

sUSD (sUSD), ABD dolarına sabit olan bir kripto para birimidir. Synthetix protokolü tarafından geliştirilmiştir. Aynı zamanda sentetik bir USD coin’idir. sUSD, Chainlink’in merkeziyetsiz olan oracle ağı tarafından fiyatlandırılması sağlanır ve ABD dolarının fiyatına göre şekillenmektedir. Merkeziyetsiz Finans (DeFi) sektörünün en önemli ve değerli araçlarından biridir. Piyasada daha fazla sUSD ihtiyacının oluşması durumunda basma ve ihraç etme talebi Synthetix’e bağlıdır. Synthetix ise türev likidite protokolü olarak Ethereum üzerinde çalışan bir sentetik varlık çıkarma ekosistemidir. Buna göre stablecoin, Synthetix ağı içindeki varlıkların basımına ve arz talebine bağlı olarak üretilmektedir.

Proje, yatırımcılarının SUSD coin üretmesinin ardından diğer sentetik varlıkların alım-satımını yapmasına olanak sağlar. Synthetix ağında üretilen sUSD bir borç olarak rol almaktadır. Yatırımcılar, sUSD ürettiğinde tüm sentetik varlıkların toplam borç likidite havuzundan pay alabilmektedir. Yatırımcılar, diğer sentetik varlıklar için borç havuzunda yer alan sUSD coin’i sabit bir fiyatla alır. Dolara olan bu sabitlik, arbitraj aracılığıyla sağlanmaktadır. Kripto paraların değişken doğasında stablecoin, bir değer saklama aracıdır. Bu nedenle, özellikle mevcut ayı piyasasında yatırımcıların sık alım yaptığı kripto paralardır.

Avantajları nelerdir?

  • Synthetix türev likidite protokolü tarafından geliştirilen bir ekosistemdir. Böylece, yatırımcılar için güvenli platformlardan biridir.
  • Kullanıcılar sUSD ürettiklerinde, üretilen tüm sentetik varlıkların toplam borç havuzundan pay alma hakkına sahiptirler.
  • Kripto paralar oldukça oynak varlıklardır. Bu nedenle stablecoin’ler, yüksek volatiliteye sahip piyasada bir değer saklama aracı olarak görülmektedir.

Dezavantajları nelerdir?

  • Piyasalarda kendisi gibi dolara sabit olan USDT, USDC, BUSD, PAX gibi pek çok sabit coin bulunmaktadır. Bu nedenle yüksek rekabet içindedir. SUSD Coin’in rekabette geri kalması olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.
  • Stablecoin projeleri özellikle Terra’nın algoritmik sabit parası USD’nin çökmesiyle olumsuz etkilenmiştir. Bu olumsuzluk, temelde güven kaybından oluşmaktadır.
  • Kripto paralar değişken doğaları nedeniyle, yatırımcılarına yüksek kâr oranları sunmaktadır. Ancak sUSD dolara sabittir. Bu yüzden, yüksek kâr elde etme imkânı sağlamamaktadır.

sUSD nedir? SUSD nasıl alınır?

Stablecoin, dünyanın en büyük kripto para borsalarında işlem görmektedir. sUSD mevcut olarak Binance, Gate.io, KuCoin, Uniswap ve Sushiswap gibi borsalarda listelenmektedir. İlgili yatırımcılar, bu borsalardan birine üye olup, hesaplarını doğrulamalıdır. Ardından, oluşturdukları cüzdana sUSD paritelerine uygun bir varlık yatırmaları gerekmektedir. Böylece dolara sabit olan SUSD’u satın alabilirler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku