Stratejist Böyle Dedi: Bitcoin Dolar İçin Bir Tehdit

0 3

Yatırım bankası Morgan Stanleydeki bir stratejiste göre Bitcoin (BTC) dünyanın rezerv para birimi olan ABD doları için önemli bir tehdit oluşturuyor.

Morgan Stanley Investment Managementın baş küresel stratejisti Ruchir Sharma doların saltanatının geleneksel finanstaki küresel güvensizlik nedeniyle sona ereceğine ve Bitcoinin bu güven eksikliğinden yararlanacağına inanıyor.

Sharma The Financial Timesdaki makalede dünya rezerv para birimlerinin tarihi hakkında kısa bir özet sunarak 2020nin başında doların 100 yıl sürdüğüne dikkat çekti. Stratejiste göre diğer büyük küresel fiat para birimleri Euro veya Çin yuanı gibi dünyanın güvenini kazanmada başarısız oldu ve doların halefi olmadığının altını çizdi.

Sharma yeni bir merkezi olmayan rakipler sınıfının – Bitcoin gibi kripto para birimlerinin – doların üstünlüğünü tehdit edebileceğini söyledi. Bitcoin salgının ortasında Mart ayından bu yana fiyatı dört katına çıkararak 2020nin en sıcak yatırımlarından biri haline geldi ve ABD Merkez Bankasının para basmaya devam ettiğini belirtti ve ekledi:

“Doların hükümdarlığı dünyanın geri kalanı ABDnin faturalarını ödemeye devam edebileceğine dair güvenini kaybetmeye başladığında muhtemelen sona erecek. Pandemi geçtiğinde bile para basmanın devam etmesi muhtemel. Güvenilir olsun ya da olmasın Bitcoin geleneksel alternatiflerde artan güvensizlikten kazançlı çıkacaktır”

Sharma ayrıca Bitcoinin “bir değişim aracı olarak doları değiştirme hırsında ilerleme” kaydetmeye başladığını belirtti. Stratejist Bitcoinin benimsenmesinin yatırımdan uluslararası ticarete ve diğer kullanım durumlarına doğru giderek arttığını söyleyerek “Son haftalarda PayPal ve Venmo iştiraki gelecek yıl ödeme olarak kabul etme gözüyle Bitcoini depolamaya başladı” şeklinde konuştu.

Stratejist merkez bankalarını iktidar konumlarını korumak istiyorlarsa para politikalarına daha fazla dikkat etmeleri konusunda uyardı:

“Bitcoinin dalgalanması hala bir balon olabilir ancak patlasa bile bu yılın kripto para birimlerine olan acelesi özellikle ABDde olmak üzere her yerdeki devlet para matbaacılarına bir uyarı olarak hizmet etmelidir Geleneksel para birimlerinizin tek değer deposu olduğunu varsaymayın veya insanların her zaman güveneceği mübadele ortamları.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku