Stack Funds Raporu: Yaklaşan Çin Yeni Yılı Bitcoin (BTC) Fiyatını Bu Yönde Etkileyebilir

0 4

Çin Yeni Yılı geleneksel Çin ay-güneş takviminin başında kutlanan önemli bir Çin festivalidir. 12 hayvanlı takvime göre hesaplanan Çin Yeni Yılı ya da Bahar Bayramı olarak kabul edilen gün her yılın ilk yeni ayı ile dolunayı arasında kutlanıyor. Kutlamalar Çin dahil 10 Asya ülkesinde yapılılır ve tüm Asya uzun bir tatile girer. Bu tatil tıpkı Avrupa ve Amerikadaki Noel gibi genellikle artan harcamalarla ilişkilendirilir.  

Yakın zamanda yapılan bir analize göre 12 Şubattaki Çin Yeni Yılı tatillerinin Bitcoin (BTC) fiyatı üzerinde dolaylı bir etkisi olabilir.

Kripto para yatırım şirketi Stack Funds tarafından 28 Ocakta yayınlanan bir rapora göre Asyalı madencilerin önümüzdeki haftalarda tatil süresince fonlarını daha fazla boşaltması nedeniyle Bitcoin fiyatı üzerindeki devam eden satış baskısının kısa vadede devam etmesi muhtemel.

Küresel Bitcoin madencilik havuzlarının yüzde 60ından fazlası Çinde bulunuyor Stack Funds araştırma başkanı Lennard Neo Çinli madencilerden çok fazla satış baskısı geldiğini öne sürdü. Araştırmacı Madenci Konum Endeksinin (MPI) son zamanlarda büyük bir artış gördüğünü ve bunun ardından Bitcoin fiyatının geri çekildiğini belirtti. Daha önce bildirdiği gibi bu endeks Ocak 2021in ortalarında 2019dan bu yana en yüksek seviyelerine yükseldi.

Çin Yeni Yılı BTC Fiyatında Düşüşe Neden Oluyor 

Neo devam eden satışların yaklaşan tatillere denk geldiği sonucuna vararak taban fiyatın henüz görülmediğini öne sürdü:

“Yaklaşan Çin Yeni Yılı tatilleriyle birlikte bu satış baskısının kısa vadede devam etmesini ve piyasa katılımcıları için iyi giriş fırsatları sunmasını bekliyoruz. Ayrıca bu oynaklığın önümüzdeki haftalarda da devam ederek Bitcoin fiyatları için daha fazla düzeltmeye baskı yapmasını bekliyoruz.”

 Daha önce bildirildiği gibi kripto topluluğu uzun süredir Çin Yeni Yılı kutlamalarının Bitcoin fiyatlarındaki düşüşleri tarihsel olarak tetiklediğini düşünüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku