Fed Toplantısı Sona Erdi Açıklanan Para Politikası Kripto Para Piyasası İçin Ne Anlama Geliyor?

0 2

Amerika Birleşik Devletleri merkez bankası Federal Rezerv bugün Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının sonunda gecelik faiz oranını sıfıra yakın tutacağını ve aylık en az 120 milyar dolarlık tahvil alımlarında hiçbir değişiklik yapmayacağını söyledi.

ABD merkez bankasından beklenen bir hareketle Fed Başkanı Jerome Powell ekonomi stratejisini en azından Covid kaynaklı ekonomik durgunluk sona erene kadar yerinde tutacağını açıkladı. Ancak “büyük bir belirsizlik” olduğunu ekledi.

Powell: “Son aylarda ekonomideki toparlanmanın hızı azaldı önümüzdeki yol  belirsizliğini koruyor” dedi. Fed ayrıca koronavirüs krizinin ekonomik aktivite istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi.

Faiz oranlarını düşük tutmak borçlanmayı daha ucuz hale getirir böylece insanlar dışarı çıkıp para harcayabilir ve karşılığında ekonomiyi canlandırabilir.

Düşük Faiz Oranları Bitcoin Lehine Bir Karar

 Tıpkı Fedin faiz oranlarını sıfırda tutacağını açıkladığı önceki zamanlarda olduğu gibi bize yatırımcıların Bitcoin gibi alternatif varlıklara yönelebilecekleri söylendi.

Bunun nedeni tahviller veya borca ​​dayalı finansal araçlar gibi faiz getiren yatırımların faiz getirmemesi ve bu nedenle daha az çekici olmasıdır. Dahası düşük faiz oranları daha yüksek enflasyonla birlikte hareket etme eğiliminde olduğundan Bitcoin doların devalüasyonuna karşı bir önlem haline gelir.

Fed geçtiğimiz Eylül ayında faiz oranlarının sıfıra yakın kalacağını duyurduğundan beri Bitcoinin fiyatı yüzde 186dan fazla arttı.

 ABD merkez bankası agresif para politikasını yerinde tutarken kripto paralar da dahil olmak üzere alternatif varlıklara yönelim  devam edebilir gibi görünüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku