Sosyal Medyaya Sızan Mail HSBC’nin Kripto Para Politikasını Ortaya Çıkardı

0 108

Yönetilen varlıklar açısından dünyanın en büyük bankalarından biri olan İngiltere merkezli HSBC bankasının, sosyal medyaya sızan bir e-maile göre Bitcoin’e (BTC) olan bağlantıları nedeniyle, müşterilerine MicroStrategy hisselerini alıp satmasını yasakladığı bildirildi.

HSBC’nin sanal para birimleriyle ilgili yeni “politikaları”, müşterilerin bu varlıkların fiyat hareketlerini takip eden hisse senedi işlemlerini yapmalarına izin verilmeyeceği anlamına geliyor.

Ortaya çıkan e mailde şunlar bildiriliyor: “HSBC, sanal para birimleriyle, sanal para biriminin performansıyla ilgili veya buna atıfta bulunan ürünlerle satın alma ve takas etme işlemlerine katılmayacaktır”

“Kayıtlar gösteriyor ki (HSBC) MICROSTRATEGY INC-A – MSTR-US, sanal para birimi ürünü… yeni satın almalara veya transferlere izin verilmeyecek.”

Banka, son zamanlarda kripto para birimleri ve kullanımları konusunda Ocak ayındaki açıklamanın ardından artık Birleşik Krallık’taki kripto para borsalarıyla ilgilenen müşterilere artık hizmet vermeyeceğini belirtti.

Bitcoin Kazandırdı

MicroStrategy, geçen yıl 90 bin’den fazla Bitcoin biriktirdi ve CEO Michael Saylor her hafta daha fazla Bitcoin satın alma niyetinde. Bu, MicroStrategy’nin hisse senedi fiyatlarında bir artışa yol açtı ve hatta bazılarının sözde Bitcoin ETF olarak bahsetmesine yol açtı.

Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi, MSTR Ağustos 2020’de 142 doların altından (ilk satın alımını duyurduğunda) Şubat 2021’de 1.100 doların üzerine çıktı. Bu yaklaşık, ’10 kat bir artış demek. Öte yandan Bitcoin, 10 bin doların altında işlem görürken, 61 bin doların üzerine çıkmayı başardı.

Bitcoin’e yatırım yapan veya maruz kalan halka açık şirketlerde benzer fiyat hareketleri görülmüştür. Örneğin, Riot Blockchain (NYE: RIOT) stoğu Mart 2020’de 0,64 dolar’dan Şubat 2021’de 77 dolar’ın üzerine çıktı. Bu, yüzde 11931,25’lik bir artış demek.

Bu arada, HSBC’sinin Bitcoin’e olan düşmanlığı, bankanın 2019’da 880 milyon dolarlık bir kara para aklama davasıyla bağlarını düşündüğünde oldukça komik bir durum.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku