Soru bu: Bitcoin rallisi Aralık 2017 deki gibi devasa bir çöküşle mi sona erecek?

0 0

Bitcoin 2017nin tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselirken destekçiler daha az çılgın perakende yatırımcının bu sefer daha az kaza şansı anlamına geleceğini umuyor.

Ancak analistler bir ödeme şekli olarak çok az genel kullanımıyla ve finansal piyasaları gölgeleyen küresel belirsizlikle bitcoinin hala güvenli bir yatırım olmaktan uzak olduğunu söyledi.

Reuters bu seferki Bitcoin rallisinin 2017deki ralliyle benzerlik ve farklılıklarını ortaya koymak için bir dizi analist ekonomist ve yöneticinin görüşünü aldı.

Cryptocurrency medya şirketi The Blockun araştırma direktörü Larry Cermak “Daha önce olanlarla mukayese edildiğinde birçok fark var” dedi.

Cermak: “Fiyat istikrarlı bir şekilde arttı çok az perakende katılımı görüyoruz ve piyasalar çok daha likit ve kurumsal katılımcılar için çok daha erişilebilir. Şimdilik yine de kesinlikle güvenli bir yatırım değil yine de çok riskli” dedi.

Bitcoin Çarşamba günü Aralık 2017den bu yana en yüksek seviyesine ulaşarak 18 bin dolar bandını kırdı ve bu yıl yaklaşık yüzde 160 arttı.

2020 rallisinin keskin yörüngesi perakende kaynaklı bir satın alma çılgınlığının onu yaklaşık 20 bin dolara çıkardığı ancak bir ay sonra yüzde 50den fazla düştüğü 2017deki gidişatı yansıtıyor.

Bununla birlikte 2017den farklı olarak varlık artık işleyen bir türev piyasasına ve yerleşik finansal kurumların saklama hizmetlerine sahiptir.

Veri sağlayıcı Skewe göre CME Group Incdeki açık faizli bitcoin vadeli işlemlerinin değeri Aralık 2017deki lansmanından bu yana ilk kez bu hafta 1 milyar doları aşarken kripto para birimine göre büyük opsiyon piyasalarındaki pozisyonlar neredeyse sıfırdan 4 milyar doları aştı.

Bu arada Fidelity Investments ve Japonyanın Nomura Holdings Inc gibi büyük firmalar kurumsal yatırımcılar için bitcoinleri ve diğer kripto para birimlerini korumaya başladı.

Kripto veri şirketi Messarinin CEOsu Ryan Selkis “Bu yıl ile 2017 arasında piyasa olgunluğu açısından kesinlikle bir karşılaştırma yok” dedi. “O zamanlar türevler ve kredi piyasaları zar zor vardı (ve) kurumsal saklama yoktu.”

Bu tür bir altyapının ortaya çıkması hedge fonlarından aile şirketlerine kadar profesyonel yatırımcıların kriptoya maruz kalmalarını kolaylaştırdı.

Blockchain yazılım firması Clearmaticsin pazar istihbaratı başkanı Tim Swanson “Erişilebilirlik üç yıl öncesine göre değişti bu nedenle piyasaya girmeye istekli yatırımcı türleri genişledi” dedi.

İddiaya göre katılımları daha fazla likiditeye ve fiyatlarda daha az oynaklığa yol açabilir.

Düzenleme de geliştirildi. Kripto para birimi sektörü hala çoğunlukla yetersizce denetleniyor veya düzenlenmemiş olsa da kara para aklamayı önleme (AML) gibi alanlarda küresel standartlar ortaya çıktı ve daha büyük yatırımcıların önünü açtı.

Ana akım şirketler ve hükümetler dijital para teknolojisini benimseyenler arasındalar.

Geçen ay PayPal Holdings Inc platformunu kripto para birimlerine açacağını söylerken rakip Square Inc toplam varlıklarının % 1ini bitcoine yatırdığını söyledi.

2017den farklı olarak Bitcoin fiyatı hükümet ve merkez bankasının COVID-19un etkisiyle mücadele için teşvik önlemlerinin ardından daha riskli varlıklara yönelik bir istekle desteklendi.

Bitcoin destekçileri Bitcoinin arzının 21 milyon ile sınırlandırıldığını ve onu enflasyonu kışkırtan politikalardan koruduğunu söylüyor.

Kripto fonu Digital Asset Capital Managementtan Richard Galvin anlatının “daha temel bir zihniyete sahip olanlar da dahil olmak üzere daha geniş bir yatırımcı grubunun fiyat belirlemeye katılmasına” izin verdiğini söyledi.

Bir kripto para birimi danışmanı olan Colin Platt “Uzun lafın kısası hala riskli bir pazar ve riskli bir varlık” dedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku