Şok: Bu Altcoin Hack’lendi! Hizmetler Askıya Alındı

104

Kripto para sektörünün hack ve dolandırıcılık olaylarıyla başı dertte. Hemen hemen her gün bir hack veya dolandırıcılık haberi çıkıyor. En son ortaya çıkan hack olayı ise, bir altcoin için oldukça sıkıntılı bir süreç oluşturdu. Crema Finance, büyük miktarda fon tüketen etkili bir dolandırıcılık istismarı nedeniyle hizmetlerin geçici olarak askıya alındığını duyurdu.

Crema Finance, dolandırıcılık nedeniyle hizmetlerini askıya aldı

Solana blockchaini üzerinde yer alan likidite protokolü Crema Finance, büyük miktarda fon tüketen etkili bir dolandırıcılık istismarı nedeniyle hizmetlerin geçici olarak askıya alındığını duyurdu. Crema Finance, protokolünün hack’lendiğini fark ettikten kısa bir süre sonra, içinde servis sağlayıcının ve yatırımcıların fonlarının da yer aldığı rezervleri hacker’ın boşaltmasını önlemek için likidite hizmetlerini askıya aldı. Şirket, şuan devam eden soruşturma nedeniyle güncelleme sunamasa da, Crypto Twitter topluluğu, bilgisayar korsanının cüzdanını takip etmek ve olayı daha iyi anlamak için gönüllü şekilde bu durumu görev olarak üstlendi.

Kripto topluluğu üyesi @HarveyMackinto2, kişisel bir araştırmaya dayanarak bilgisayar korsanının cüzdan adresini bulduğunu iddia etti. Söz konusu adreste birkaç saat içinde satın alınmış yaklaşık 2,3 milyon dolar değerinde 69.422 adet Solana (SOL) bulunuyor. Ancak kripto topluluğunun diğer üyeleri ise, bilgisayar korsanının Crema Finance’in bazı havuzlarının yüzde 90’ından fazlasını ele geçirdiğinden şüpheleniyor. Crema Finance’in kurucu ortağı Henry Du, protokolün tüm işlevlerinin süresiz olarak askıya alındığını doğruladı ve yatırımcıların güncel bilgilerden haberdar olmaları için takipte kalmalarını istedi. Ancak okuyucular, geçen yıl gerçekleşen ve hack olayında 19 milyon dolar kaybeden DeFi protokolü Cream Finance ile bu olayı karıştırmamalı.

Altcoin ve blockchain projelerinin başı hack sorunuyla dertte

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Diğer taraftan Kuzey Kore merkezli hack grubu Lazarus Group ise Harmony protokolünü 100 milyon dolar zarara uğratan siber saldırının ana şüphelisi haline geldi. Blockchain analiz şirketi Elliptic tarafından yapılan araştırmalara göre, Harmony’nin Horizon köprüsünün ele geçirilme ve çalınan dijital varlıkların aklanma şekli, Lazarus Group’un diğer saldırılarıyla oldukça benzerlik gösteriyor. Konu ile ilgili şu açıklama yapıldı:

Tüm bunlar, Kuzey Koreli grubun hırsızlığın ardında olabileceğine dair güçlü göstergeler. Siber saldırının yapısı ve çalınan paraların aklanmış şekli buna işaret ediyor.

altcoin

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku