Skybridge Kurucusu Scaramucci: GameStop Vakası Kripto Para Piyasasına Bir Devrim Getirebilir

0 1

Covid-19 sebebiyle insanların oyunlarla vakit geçirme süreleri artarken video oyun pazarı da her geçen gün büyüdü. Video oyun pazarının oyuncularından ABD’de Dallas merkezli video oyun satıcısı GameStop hisselerindeki ‘anormal’ artış ise dikkatlerden kaçmıyor. 2019 yılının başında 16 dolardan 4 dolara düşerek dibi gören ve 15 yıl bu fiyattan işlem gören şirketin hisseleri son altı ayda yüzde 8 bin artarak 347 dolardan işlem görmeye başladı. Sadece son bir haftada yüzde bin 200 artış görülen şirketin hisselerinin artış sebebi ise sadece büyüyen video pazarı değil.

Michael Burry ve Ryan Cohen gibi büyük finansal isimlerin GameStop’tan hisse alması ve büyük şirketlerin oyun konsollarının piyasaya sürülmesiyle kademeli olarak artan şirketin hisseleri ünlü forum Reddit’in borsa tartışılan bölümü WallstreetBets’de kullanıcılar tarafından ilgi gördükten sonra yüzde bin 200 arttı. Citron Research adlı şirketin yönetici ortağı Andrew Left’in GameStop’a yatırım yapacaklara ‘enayi’ demesi de fiyatlardaki yükselişi hızlandırdı.

Daha sonra sahneye çıkan katılan Elon Musk “GameStonks” tweetlemesinin ardından hisse senedi fiyatlarının yüzde 50 artmasına neden oldu. Bu olaylar GameStop hissesini 10 milyar dolarlık piyasa değerine sahip bir “büyük sermaye stoku” haline getirdi.

Bütün bunlar yaşanırken kripto para topluluğu Twitterda  yoğun bir gün geçirdi. Skybridge Yatırım Firmasının kurucusu Anthony Scaramucci bu  olayın Bitcoin piyasasına getirebileceği oldukça önemli bir “devrime” dikkat çekti; finansal merkezsizleşme. Bloomberge yaptığı açıklamada Bitcoinin yapısına benzer bir kavram olan merkezi olmayan finansmanın bu ralliyi besleyen ana faktör olduğunu açıklıyor.

Scaramucci düşük maliyetli ticaret ve akıllı telefonların sektörü daha perakende bağımsız kuruluşlara genişletmesiyle büyük ölçüde merkezi organlar tarafından işgal edilen önceki finansal yönetim yapısının daha “demokratikleştiğini” iddia ediyor. Ona göre bu Bitcoinin küresel olarak baskın bir varlığa dönüşeceğinin kesin olduğu anlamına geliyor.

Scaramucci şunları ekledi;

 “GameStopda olanlar Bitcoinin işe yarayacağına dair daha fazla kavram kanıtı” “Bu merkezi olmayan kalabalığı nasıl yeneceksiniz? Bana göre bu merkezi olmayan finansı onaylayan ve haklı çıkaran bir gelişme. Mikro yatırımcının çağındayız ve bunu ciddiye alsanız iyi olur aksi takdirde yanılacaksınız. “

Sektörün Önde Gelen İsimlerinden GameStop Yorumları

Altın tutkunu Peter Schiff dahil sektördeki birçok isim bu olayda hisse senedi manipülasyonunun söz konusu olduğu sonucuna vardı.

Nasdaq’ın CEOsu Adena Friedman da pazarın ileriye dönük olarak durdurulabileceği konusunda uyardı ve şunları söyledi;

“Sosyal medya sohbetlerini aktif olarak izliyoruz ve sohbeti hisse senetlerindeki olağandışı artışla bağdaşlaştırırsak stokları durduracağız”

Geleneksel pazarın merkezileştirilmiş yapısı dijital varlıklar ve bunların merkezi olmayan doğasına göre farklıdır. Borsadan farklı olarak hiçbir kurum Bitcoini kapatma gücüne sahip değildir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku