Şifrelemeyi yasaklamaya yönelik yeni bir yasa tasarısı ortaya çıktı

0 0

ABD Senatosunda hükümete arka kapı sağlanmadan yapılan şifrelemeyi yasaklamaya yönelik yeni bir yasa tasarısı ortaya çıktı.

Üç Cumhuriyetçi senatör tarafından teknoloji şirketleri için uçtan uca şifrelemeyi yasaklayan bir yasa teklifi verildi.

Üç Cumhuriyetçi senatör 23 Haziranda “garanti belgesi” şifrelemesine son vermek için bir yasa tasarısı getirdi. Teklifin gerekçesinde ise ulusal güvenlik bulunuyor. Cihaz üreticilerinden ve servis sağlayıcılardan ulusal güvenlik kapsamında şifreli verilere erişimi mümkün kılarak kolluk kuvvetlerine yardımcı olmaları isteniyor.

PEDOFİLLER VE ULUSAL GÜVENLİK

Şifrelenmiş Veriye Yasal Erişim Yasası Lindsey Graham (R-SC) Tom Cotton (R-AR) ve Marsha Blackburn (R-TN) tarafından teklif edildi. GovTracka göre üç senatör de aşırı muhafazakar olarak biliniyor.

Graham aynı zamanda birçok gizlilik savunucusunun çocukları cinsel istismardan koruma kisvesi altında kişisel özgürlüklere müdahale olarak algıladıkları için ağır şekilde eleştirdiği EARN Bilişim Yasasını teklif edenlerden biri.

“GARANTİYE BELGESİ” ŞİFRELEMEYE SON

Teklife ilişkin açıklamada önerilen mevzuatın yıllardır süren bir tartışma olan cihazlarda platformlarda ve sistemlerde garanti kapsamında şifrelemeye son vereceği belirtiliyor. Ayrıca şirketlerin yalnızca mahkeme kararı çıkarıldıktan sonra yetkililerle işbirliği yapması gerekeceği vurgulanıyor. 

Teklife göre hizmet sağlayıcıların ve cihaz üreticilerinin şifrelenmiş cihazlara veya verilere erişim gerektiğinde kolluk kuvvetlerine yardımcı olmaları gerekecek. Ancak bu işbirliği mahkeme bir suçun meydana gelme olasılığına dayanarak arama yapma yetkisini verdikten sonra zorunlu olacak.

Kriptografik algoritmaların Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerinin merkezinde yer alması sebebiyle bu yasa tasarısı kongreden geçerse kripto endüstrisi bundan etkilenecektir.

Öte yandan bu alandaki birçok projenin merkezsiz doğası sektörü gelişmelere daha iyi hazırlayabilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku