Sıcak Gelişme! SEC Bu Kez Bitcoin (BTC) ETF’sini Onaylayacak mı?

0 50

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, VanEck’in ETF önerisini değerlendirmeye alacak. Kurumun, gözden geçirme sürecini onaylamak, reddetmek ve hatta en az 240 güne uzatmak için 45 günlük bir karar verme süresi var.

VanEck’in teklifi SEC’in resmi web sitesinde yayınlandı. Birkaç şirket ve yatırım şirketi, 2017’den beri Bitcoin ETF’si başlatmaya çalışıyor ve zaman içinde çok sayıda teklifte bulunuldu. Hepsi düzenleyici kurum tarafından “piyasa manipülasyonu” ve “aşırı oynaklık” gerekçesiyle reddedildi.

Sonunda Bir Bitcoin ETF’si Görecek miyiz?

Bir Amerikan yatırım devi olan VanEck, Bitcoin ETF’si başlatmak için birkaç girişimde bulundu. Geçen yıl Aralık ayında VanEck, VanEck Bitcoin Trust adlı ilk Bitcoin ETF’sini başlatmak için SEC’e bir S-1 formu başvurusunda bulundu.

Haftalar önce, Chicago Opsiyon Borsası (Cboe) SEC’e Vaneck’in Bitcoin teklifini listelemek için başvurdu ve onaylanırsa Cboe BZX Borsasında işlem yapacak. Teklif birkaç kez yeniden gönderildi. Birkaç başarısız denemeden sonra, SEC Vaneck’in teklifini onaylarsa, ABD’deki ilk Bitcoin açık ticaret ürünü olacaktı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin özellikle Bitcoin olmak üzere kripto para birimlerine ciddi bir şekilde ilgi gösteren ülkelerden biri olduğunu belirtmekte fayda var. Mayıs 2020’deki ilk teşvik yardımları 1.200 dolardı. Kısa bir süre sonra, popüler kripto para borsası Coinbase, kriptoya yatırım yapmak için teşvik yardım paralarını kullanan Amerikalılar sayesinde, en yüksek mevduatları kaydetti.

Umut Var mı?

Bu noktada oldukça spekülatif olsa da, SEC’in nihayet kripto para dostu Gary Gansler’in yeni yönetimi altında bir Bitcoin ETF’sini onaylaması ihtimali var. Yeni SEC başkanı, piyasada deneyime sahip bir kripto para  varlık meraklısıdır.

Gansler, dijital ekonomide kripto para birimlerinin kullanımını ve blockchain’in faydalarını savunuyor. Öte yandan, ülkede kripto para ürünleri piyasaya sürmek için, yatırımcıların hile ve dolandırıcılık gibi saldırılardan korunmasını sağlamak için düzenleme gerekiyor. Kripto para piyasasının oynaklığı göz önüne alındığında çok büyük kayıplara uğrama riski de hala masada.

Bu konuda diğer ülkeler ABD’nin önüne geçti. Kanada, Kuzey Amerika’da Bitcoin EFT’sine izin veren ilk ülke oldu ve sadece iki gün içerisinde varlıklarda en az 420 milyon dolarlık bir sermaye girişi gördü. Şimdi diğer şirketler ETF’lerini başlatıyor.

Galaxy Digital’in CEO’su Mike Novogratz, Bitcoin ETF’lerini başlatmak için Kanada pazarını da araştırıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku