Sibirya Bitcoin madencileri için cazibe merkezi haline geldi

0 0

Ucuz hidroelektrik ve soğuk havanın hakim olduğu Sibirya şehrinin Bratsk kenti birçok Bitcoin maden çiftliğine ev sahipliği yaptı. Terkedilmiş Sovyet mühimmat fabrikalarının yeniden yapılandırılmasıyla bölge kısa süre önce Bitcoin madenciliği için yeni bir merkez haline geldi ve hash gücü şu anda baskın olan Çin madencilik sektörüne biraz daha yaklaştı.

Bitcoin madencilik çiftlikleri Uzak Doğuya göç ediyor

Bitcoin’in halving etkinliği madencilik ödüllerini büyük ölçüde azaltacak. Elektrik soğutma ve ekipman gibi madencilik işlemlerini büyük masrafları azaltarak karlı tutmak için şimdi bir yarış başlıyor. Bu genellikle büyük hidroelektrik barajları çevresinde hali hazırda ucuz elektrik bulunan yerleri bulmak için dünya çapında bir arama ile sonuçlanmış vaziyette.

Bazı büyük maden havuzları Kuzeybatı Pasifikte faaliyetler başlattı ancak ne kadar güç operasyonunun kullanılabileceğine dair olumsuz düzenleyici iklim ve hükümet kısıtlamaları birçok madenciyi engelledi.

Yurtdışında İzlanda’nın serin iklimi onu büyük madencilik çiftlikleri için uygun bir seçim haline getirdi. Ancak en uygun maliyetli madencilik bölgeleri elektriğin bol ve çok ucuz olduğu Çindeki hala devlet barajları etrafında.

Ekim 2018’de yayınlanan araştırmalar Çin maden havuzlarının Bitcoin’in toplam gücünün yüzde 74’ünü oluşturduğunu gösterdi. Endüstrinin içine yerleştirilmiş kaynaklar Bitcoin madenciliğinin büyük bir kısmının Bitmain ve Canaan’ın ASIC üretimi üzerindeki hakim konumunun bir sonucu olarak Çinde olduğunu söyleyerek bu korkuları doğruladı.

Ancak ülkedeki madencilik yasağı bu oyuncuları Sibirya gibi yeni hedeflere taşınmaya zorlayacak. Daha doğrusu doğu Rusya’daki Irkutsk bölgesine taşınmaya zorlayacak. Sovyet silah imalatının kalbi olan bu yer SSCBnin çöküşü neticesinde bu fabrikaların çoğunun kapanmasına ve bölgeyi terkedilmiş silah fabrikalarıyla dolu bırakmasına neden oldu.

Çinden madencilerin çıkışı çoktandır görülen bir durum. En büyük madencilerden biri operasyonlarını ABDde çeşitlendirdi.

Birkaç büyük Bitcoin maden işletmesi ZeroHedge tarafından bildirildiği üzere Irkutsk bölgesinin özellikle Bratsk şehrinin potansiyelini tanıdı. Bölgenin dünyadaki en düşük elektrik maliyetlerinden biriyle eşleştirilen yıl boyu süren düşük sıcaklıklar madencilik çiftlikleri kurmak için bu yeri mükemmel bir yer haline getirdi. Kazakistan merkezli bir madencilik şirketi olan Eletro.Farmın CEOsu Dmitry Ozersky eski Sovyet tesislerinin kapatılmasının da bölgede çok fazla elektrik gücü fazlasına yol açtığını ifade ediyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku