Short ve Long Pozisyon Nedir?
Short ve Long Pozisyon Nedir?

Short ve Long Pozisyon Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Short ve Long Pozisyon nedir? adlı konu başlığımızı Kriptoarena.com olarak, bu makalemizde yanıtlıyoruz. Yatırımcılar geleneksel borsalarda ve kripto para borsalarında birçok farklı terimle karşılaşıyor. Bu terimlerin anlamlarının bilinmesi gerekmektedir. Hatta istenilen yatırım pozisyonlarının alınması ve yatırım hakkında fikir yürütülmesi için önemli olmaktadır.

Kısa (Short) pozisyon nedir?

Short veya kısa pozisyon, daha çok fiyat düşüşlerinin beklendiği dönemde kullanılan bir yatırım stratejisidir. Daha çok türev, vadeli işlemlerde kullanılmaktadır. Özellikle tipik borçlanmanın örneğidir. Eğer yatırımcılar kripto para fiyatlarının düşeceğini düşünüyorsa, kısa bir pozisyona giriş yapmaktadır.

Aynı zamanda düşüş eğiliminde, bir kripto parayı ileri tarihte ucuza geri alma beklentisi üzerinden daha sahip olmadan başka pariteye satma işlemine “kısa pozisyon” denir. Ayrıca bu tanım kısa pozisyonun işleyişini de ifade etmektedir. Kripto parayı borçlanarak aldıktan sonra yapılan işlemdeki satış fiyatları ve geri alış fiyatları arasında ortaya çıkan fark ise kısa pozisyon sırasında elde edilen kâr olarak tanımlanmaktadır.

Kısa pozisyon nasıl işler?

Kısa pozisyon aslında açtığınız yatırım pozisyonunda borçlandığınızı ifade etmektedir. Yani düşüş beklentisi içerisinde olunan kripto paradan bir miktar borç alıp, bunu ileride düşündüğünüz fiyat tabloya geldiğinde kapatıp kâra geçebilirsiniz. Bugün 1 BTC’yi değeri 30 bin dolarken borçlandığınızı düşünürsek bu durumda elinizde 1 BTC ve 1 BTC borç olur.

Aynı zamanda bu 1 BTC’yi piyasada satışa çıkarmanız gerekmektedir. Özellikle satış gerçekleştiğinde ise elinizde min. 30 bin dolarınız ve size borç olarak verilen 1 BTC bulunmaktadır. Eğer BTC fiyatı 28 bin dolara kadar düşerse, siz ikinci adımda 28 bin dolardan 1 BTC alıp, 1 BTC’lik borcunuzu kapatırsınız. Böylelikle ilk BTC borcunuzu 30 binden almış olduğunuz için geri ödemede 28 bin dolar karşılık verirsiniz. Bu sayede yatırımdan 2.000 dolar kâr elde edebilirsiniz. Fakat BTC fiyatı düşmek yerine artarsa sizde zarara girmiş olursunuz.

Uzun (Long) pozisyon nedir?

Kısa pozisyonun tam tersidir. Geleceğe yönelik potansiyel görülen ve artış beklenen kripto paralar için oluşturulmaktadır. Bir yatırımcı kripto para biriminin uzun vade de değerlenebileceğine inanıyor. Teknik analiz ardından da bunu görüyorsa Long pozisyon açar. Özellikle Long pozisyonun işleyiş mantığı erken vadede ucuz fiyattan kripto parayı almaktır. Uzun vadede ise bu kripto parayı elde tutup, daha sonra en kârlı fiyatta satmak üzerinedir.

Fakat bu pozisyonda kripto paranın fiyatı tepe noktalara doğru artmaya devam ederken kişi yatırımdan çıkarsa zarar edebilir. Uzun pozisyonda riskler sınırsız olmaktadır. Çünkü fiyatların süresiz olarak artması ve düşmesi üzerinden bir tahmin yapılmaya çalışılmaktadır. Fakat kısa pozisyonda belirli bir tarih aralığında işlem yapılabilmektedir. Ayrıca kazanç satış fiyatlarıyla da limitli olmaktadır.

Uzun pozisyon nasıl işler?

Örnek olarak; BTC’nin 20 TL’den alındığını varsayalım. Bunu kendinize Long pozisyon açıp, gerçekleştirdiğinizi düşünün. Eğer BTC bir süre sonra 25 TL değerine çıktı. Siz uzun pozisyon açarken 25 TL’ye ulaşmasını beklemişsiniz. Bu durumda pozisyonu kapatıp, kâr elde edebilirsiniz. Fakat beklentileriniz bir türlü gerçekleşmiyorsa ve Bitcoin fiyatı 18 TL’ye düşüş yapıyorsa, uzun pozisyonu kapattığınızda zararla karşılaşabilirsiniz. Böylece uzun pozisyonda 18 TL’ye düşüş durumunda satışa gitmeme kararı alabilirsiniz. Hatta süreyi uzatma ve aklınızdaki fiyatın gelmesini bekleme fırsatınız mevcut olmaktadır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Short ve Long Pozisyon Nedir?