FED Faiz Kararını Açıklayacak! BTC, Altın, Dolar Ne Olur?
FED Faiz Kararını Açıklayacak! BTC, Altın, Dolar Ne Olur?

FED Faiz Kararını Açıklayacak! BTC, Altın, Dolar Ne Olur?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasaları da dahil olmak üzere tüm ekonomi piyasalarının gözü bugün açıklanacak FED faiz açıklamalarında olacak. FED faiz kararına göre altın, dolar ve kripto para piyasalarının şekillenmesi bekleniyor. Peki, FED faiz kararı saat kaçta açıklanacak? Faizler arttırıldığında veya düşürüldüğünde Bitcoin, altın ve dolar ne olur? İşte detaylar…

Piyasalar 75 baz puan faiz artırımı bekliyor

Fed’in kasım ayı faiz açıklamasını bugün Fed Başkanı Powell açıklama yapacak. FED faiz kararları bugün Türkiye saati ile 21.00’da açıklanacak. Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Fed Eylül ayında 75 baz puan artırım ile federal fon aralığını yüzde 2,25 – 2,50 aralığından yüzde 3,00 – 3,25 aralığına yükseltmişti. Bugün gerçekleşecek olan FOMC’de 75 baz puan faiz artırımı ile federal fon aralığının yüzde 3,00 – 3,25 aralığından yüzde 3,75 – 4,00 aralığına yükseltilmesi bekleniyor. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bugün vereceği mesajlar öncesi yatırımcılar temkinli duruşunu sürdürüyor. Piyasalar ise beklentiler üzerine pozisyon almış gibi görünüyor.

fed faiz

Aslında piyasalar 75 baz puan faiz artışının gelmesini net bir şekilde bekliyor ve bir çok yatırımcı buna göre pozisyon almış durumda. Dolayısıyla bugün asıl merak edilen, verilecek mesajlar ve nümüzdeki süreçte FED’in şahin tavrını sürdürüp sürdürmeyeceği. Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, bir süredir, FED’in faiz artırım hızında ve şahin duruşunda yavaşlamaya gidilebileceği dedikoduları dolaşıyor. Hatta FED’in faizler konusunda yavaşlayacağı söylentisi bile ile kripto para piyasalarında rallilerin gelmesine yetmişti. Dolar endeksi (DXY) ise bu gelişmeler neticesinde 110 seviyesi altına doğru geri çekildi ancak söylentiyle gerçekleşen yükseliş çok uzun sürmedi.

FED faiz kararlarından sonra piyasalar nasıl şekillenecek?

Birinci senaryo FED’in faizleri artırması. Eğer bu gerçekleşirse, enflasyonun dizginlenmesi ve ülkedeki doların diğer para birimleri karşısında değer kazanmasına yardımcı olacaktır. Böyle bir durumda, tarihsel olarak da bakıldığında, ABD doları özellikle gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında değer kazanacaktır. Kısaca FED’in faiz artışına devam etmesi halinde, güvenli liman etkisiyle doların dünyada güçlenmesi ve altın fiyatlarının gerilemesi ve baskılaması muhtemel görünüyor. Aynı şekilde gelecek bir faiz artırımı kararı, Bitcoin ve büyük altcoin’ler için fiyat düşüşlerine neden olacaktır.

fed faiz

Bir diğer senaryo ise, FED’in faizleri düşürmesi Eğer bu gerçekleşirse, dolar değer kaybedecektir. Altın fiyatı ise uluslararası piyasalarda değer kazanacak. Yani FED’in faiz indirmesi ya da faiz indirimi sinyali vermesi altın fiyatlarını pozitif etkileyecektir. Aynı şekilde gerçekleşecek bir faiz indirimi, Bitcoin ve büyük altcoin’lerde rallileri tetikleyecektir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FED Faiz Kararını Açıklayacak! BTC, Altın, Dolar Ne Olur?