Seçimler yaklaşıyor… İşte Bitcoin için seçim döneminde fiyat tahmini…

0 0

Mart ayındaki pandemik kaynaklı borsa çöküşü bitcoin veya kripto pazarının geri kalanını da etkiledi ancak bu geriye dönük olarak iyi bir şey olarak düşünülebilir. Çökme daha sonra Bitcoin’in benimsenmesini hızlandırarak ilişkisiz bir varlık olarak belirledi ve altın yatırımcı Peter Schiff gibi üst düzey eleştirmenlerin bile takdiriyle bir dönüm noktası yarattı.

2020nin başlarında Fundstratın Kurucusu Tom Lee de dahil olmak üzere birçok uzman pazarın hareketini önemli ölçüde yavaşlatan Siyah Perşembe etkinliğinden önce bile 2020yi Bitcoin için yükseliş yılı olarak belirtmişti. İstanbul Türkiye etkinliğinde Blockchain Economy 2020de kripto uzmanlarıyla konuşan Lee şunları söyledi:

“Bitcoinin bu yıl 30.000 dolar civarında bir yerde sona erme veya seviyesine dokunma şansı olduğunu düşünüyorum.”

Üçüncü yarılanma olayı temel olarak Bitcoini tekrar yoluna getirdiğine göre herkes Bitcoinin 2020de yükselişe geçtiğinden emin ve bu sadece ne zaman olduğu ancak önemli bir unsuru dışarıda bıraktığı görülüyor; yaklaşan ABD seçimleri.

Bitcoin ve ABD Siyasetinin Geçmişi Var

Tom Lee’nin sözlerine göre Bitcoin 2019’un en iyi performans gösteren varlığıydı ve S&P’nin 25 yıllık 500 yıllık en iyi varlığı geride bıraktı

2016 yılında Bitcoin Başkan Trumpın yükselişinden sonra Federal Rezervin dolar üzerindeki faiz oranlarını artıracağına dair spekülasyonlarla 950 dolara kadar çıktı. O zamanlar kripto topluluğu da bir işadamı olarak Trumpın Bitcoini onaylamasını umuyordu.

Tom Lee 2020nin Bitcoin için yükselişinin birkaç nedenini özetledi. Bu yıl dikkatlerin çoğu siyasete odaklanacağından bitcoin üzerinde daha az baskı olacağını belirtti.

Bu tahmin mantıklı olsa da Coronavirus kilitlenme önlemleri mevcut para ve maliye politikaları ve ülke çapında huzursuzluk ve protestolar nedeniyle ABDnin mevcut durumu göz önüne alındığında şimdi kaçınılmaz olabilir.

Nisan ayı itibariyle ulusal borç 246 trilyon doları aşmıştı ve Haziran ayında toplam borç 559 trilyon dolardı ve milyonlarca küçük işletme kalıcı olarak kapandı toparlanamadı.

Tüm bu faktörler Bitcoinin fiyat hareketini etkilemeye mahkumdur çünkü ABD 365 milyon Amerikalının kripto para birimine yatırım yaptığını gösteren 2019 yılının sonlarında yapılan bir anketle en fazla sayıda kripto alıcısına ev sahipliği yapıyor.

Buna ek olarak Coinbase hükümetin teşvik kontrolleri yaptığı sırada Bitcoin alımlarında 1200 dolar değerinde bir artış bildirdi. Bu arada birçok kripto girişimi yaklaşmakta olan kripto pazarlama taktiklerinden de anlaşılacağı gibi ürün ve hizmetler potansiyel olarak benimseyenleri hedefliyor gibi kitlesel benimsenmeye hazırlanıyor.

Trump Yönetiminin Bitcoindeki Mevcut Konumu Elverişsiz

 

Bitcoinden daha erken odaklanma tahminlerinin aksine Başkan Trump önemli anlarda sürekli olarak Bitcoinden bahsediyor ve onu yeniden seçim kampanyasının ayrılmaz bir parçası haline getirip getirmeyeceğine dair endişeleri artırıyor.

2019un ortasında Trump Twitterda şunları yazdı:

“Para olmayan ve değeri son derece değişken ve ince havaya dayanan bir Bitcoin ve diğer Kripto paraların hayranı değilim.”

Bununla birlikte bu yıl Mart ayında Trump Federal Rezervin ekonomiye 6.2 Trilyon daha fazla enjekte etmesinden sonra Bitcoini belirsiz bir şekilde tanıttı gibi görünüyordu. Trump’ın en son bitcoin bahsi Hazine Sekreteri Steven Mnuchine “Bitcoinden sonra gitmesini” söylediği bildirildikten sonra nefretini geri döndürüyor gibi görünüyor.

Bu arada Trump’ın yönetiminin Şubat yönergesine göre kripto topluluğu hala FinCENi Kripto para birimleri için yeni şartlar getirmeyi bekliyor. Mnuchin şunları söyledi:

“Teknolojinin ilerlediğinden emin olmak istiyoruz ancak diğer taraftan kripto para birimlerinin eski İsviçre gizli numara banka hesaplarının eşdeğeri olarak kullanılmadığından emin olmak istiyoruz.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku