SEC’den Yeni Kripto Para Adımı: Özel Birim Genişletiliyor

26

Son zamanlarda Birleşik Devletler’de kripto para endüstrisini hangi kurumun regüle etmesi gerektiği konusu son hız tartışılmaya devam ederken, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından ciddi bir adım atıldı. Kurum, kripto para dolandırıcılıklarını araştıracak özel biriminin kadrosunu daha da büyütme kararı alarak, kuruma 20 müfettiş ve hukuk uzmanının alınacağını belirtti. İşte detaylar…

Başkan Gensler, kripto paraların SEC tarafından regüle edilmesini istiyor

Birleşik Devletler’de uzun bir süredir tartışılmaya devam eden kripto paraların hangi kurum ya da kuruluşlar tarafından regüle edilmesi gerektiği konusu hakkında tartışmalar ciddi bir şekilde devam ediyor. Yaklaşık bir senedir SEC başkanlığı yapan ve göreve gelmeden önce kripto paralara karşı olumlu bir tavır takındığını belirten Gary Gensler, koltuğa oturmasının hemen ardından ise sert bir tavırla dikkatleri üzerine çekti.

Gensler, kripto para evrenini “Vahşi Batı” olarak adlandırırken, buradaki varlıkların neredeyse hepsinin menkul kıymet statüsünde bulunduğunu belirtiyor. Gensler, özellikle merkeziyetsiz finans alanına yoğunlaşmasıyla beraber sektörde çok fazla dolandırıcılık yöntemi olduğunu da sık sık belirtiyor.

“Suistimallerin yükünü perakende yatırımcılar taşımak zorunda kaldı”

Kripto varlık biriminin genişletilmesi konusunda açıklamalarda bulunan SEC’nin yaptırımların uygulanmasından sorumlu yöneticisi Gurbir S. Grewal, yaptığı açıklamada kurumun birçok kez yaptığı gibi yatırımcı korunmasına yer verdi ve konuyla ilgili şu sözleri ekledi:

“Son yıllarda dijital varlık piyasalarında kayda değer bir büyüme oldu ve buradaki suistimallerin yükünü perakende yatırımcılar taşımak zorunda kaldı. Genişletilmiş olan Kripto Varlık ve Siber Birim, yatırımcıların korunmasına yönelik savaşta ön saflarda olacak. Adil ve düzenli piyasaların oluşması için bu tür kritik değişikliklerin önemi büyük.”

Bir diğer yandan ise yapılan araştırmalar sonucu SEC’in 2013 yılından 2021 yılına kadar olan süreçte yaklaşık olarak 100 kripto para davası açtığını ve bunların birçoğunun dijital varlık satışıyla ilgili olduğu belirtiliyor. Daha önce kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz üzere son dönemlerin en ses getiren davalarından biri olan Ripple – SEC davası 2020 yılının Aralık ayında açılmıştı ve dava, 1,5 milyar dolarlık kayıtsız XRP satışıyla ilgiliydi. Aralık 2020’den bu yana devam eden davada birkaç gelişme yaşansa da dava halen sonuçlanmış değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku