Amerika Birleşik Devletleri Bu Bitcoin (BTC) Hırsızını Konuşuyor! 571 Milyon Dolar!

0 43

Benjamin Reynolds isimli İngiliz vatandaşı, yatırım şirketi kurarak, toplamda 20 bin’den fazla Bitcoin (BTC) alıp, insanları dolandırdığı için 572 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), Bitcoin dolandırıcılığna karışan Benjamin Reynolds hakkında alıdığı kararı açıkladı. Güney New York Bölge Savcılığı tarafından alınan karara göre Reynolds, yaptığı Bitcoin dolandırıcılığı için mağdurlara yaklaşık 142 milyon dolar, para cezası olaraksa 429 milyon dolar ödeyecek.

Yöntem Oldukça İnandırıcı

Reynolds usta traderların yer aldığı, Control-Finance adlı bir firma kurduğunu açıkladı. Portföyünü bu ekibe emanet eden yatırımcılar, paralarının katlanacağını ve büyük kazançlar elde edeceklerini düşündüler.

Reynolds’un kurduğu site, reklamlar, referans programları, kampanyalar ve bonuslar ile yayıldı. Mayıs ve Ekim 2017 tarihleri arasında 169’u Amerikan vatandaşı olmak üzere Dünya genelinden 1.000’den fazla insan, bu siteye 22.190,542 tane Bitcoin gönderdi.

O dönemde 143 milyon dolar eden Bitcoinlerin güncel değeri, 1.2 milyar doları aşıyor.

Reynolds’un iddialarının asılsız olduğu ve yatırımcıların portföylerini yöneten bir trader ekibinin olmadığı ortaya çıktı. En geç Ekim 2017’ye kadar para kazanmayı bekleyen yatırımcılar, o tarihe dek herhangi bir ödeme almadı.

CFTC tarafından aktarılanlara göre Reynolds, kullanıcılara vadettiği paraları kişisel hesabına aktardı. Yatırımcılar, tüm Bitcoinlerini kaybettiler.

İşlediği suç sonucunda toplamda 572 milyon dolar para cezası alan Reynolds, CFTC’nin denetiminde olan piyasalardan men edildi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku