SEC ve Ripple Davasının Bir Sonraki Aşaması Sektörü Sarsabilir!

76

Bu yaz izlemek için ilginç bir mahkeme salonu draması arıyorsanız, akış platformunuzla uğraşmayın. SEC vs. Ripple davası, ilginizi çekebilecek tüm drama, entrika, gölgeli davranış ve gerilime sahiptir. Ve eğer kriptoya yatırım yaptıysanız, sonuçta gerçek bir paya sahip olmanın ek avantajına sahipsiniz. SEC ve Ripple davasındaki tek bir güncelleme sizi geceleri uyanık tutacakken, en son suç dizilerini aşırı derecede izlemenize hiç gerek yok. Bu gelişen durumda yeniyseniz, sizi hızla bilgilendireceğiz, ardından en son gelişmeleri paylaşacağız ve davanın sonuçlarını genel olarak tartışacağız.

Şimdiye kadar ne oldu

En son gelişmeleri daha iyi anlamak için, vakanın bugüne kadarki kısa bir zaman çizelgesi özetlenmiş ve başka sözcüklerle ifade edilmiştir. 2013’ten itibaren Ripple, küresel ödeme platformlarının bir parçası olarak XRP tokenlerini satmaya başladı. Birçok farklı şirket ve ülke, tamamen merkezi olmayan defterlerini kullanıyor ve halihazırda Dünya Ekonomik Forumu, XRP’yi merkez bankaları için en uygun kripto para birimi olarak etiketledi. Bazı ülkeler XRP’yi para birimi ilan etti ve yüzlerce kuruluş bunu bir değişim aracı olarak kullanıyor. Sadece bankalarda değil, cüzdanlarda, para transferlerinde ve bir dizi ticaret platformunda kullanılıyor. Örneğin, bazıları çalışanlarına ödeme yapmak için tercih ediyor. Ayrıca mal ve hizmet satın almak için kullanılabilir.

SEC, geçtiğimiz yedi yıl boyunca diğer kripto şirketlerine karşı 70’in üzerinde dava açmış olsa da Ripple’ı dahil etmediler veya bundan bahsetmediler. Öte yandan, Ripple, XRP’nin bir menkul kıymet olmadığından emin olmak için aktif olarak bilgilendirme de istemişti. Ekip, XRP’yi Adalet Bakanlığı tarafından kabul edilen “dönüştürülebilir kripto para birimi” olarak etiketleyen bir anlaşmaya vardı. Ripple, para birimiyle ilgili tüm düzenlemeleri izleyerek Hazine Bakanlığı’nın FinCEN’ine (Finansal Suçları Uygulama Ağı) bile kaydoldu. Bununla birlikte, Aralık 2020’de SEC, Ripple’ın ve iki ortak sahibi Christian Larsen ve Bradley Garlinghouse’un XRP’yi menkul kıymet olarak kaydetmeden 600 milyon dolar kâr ettiğini iddia ederek Case 20-cv-10832 ile Ripple’a karşı dava açtı.

Ripple (XRP)’ın temel savunması iki yönlü

İlk olarak, SEC’in yasal bir endişe olduğuna dair adil bir bildirimde bulunmadığını iddia ediyor. Esasen, Ripple, eylemlerinin düzenleyici kurumlarla menkul kıymet olarak değil bir para birimi olarak sınıflandırılmalarını sağlama konusunda çok proaktif olduğunu iddia ediyor. Şirket, SEC’den bu konu hakkında açıklama bile istedi, ancak SEC’den herhangi bir yanıt verilmediğini iddia ederek, herhangi bir olumsuz tavsiye veya uyarı almazken herhangi bir sorunu tanımlamayı zorlaştırdı.

İkincisi, 2018’de, SEC’in Kurumsal Finansman Bölümü’nün şimdiki eski müdürü William Hinman, “eter teklif ve satışlarının menkul kıymet işlemleri olmadığını” belirttiği bir konuşma yaptı. Bu konuşma piyasaları hareketlendirdi, birçok yatırımcıya aradıkları güveni verdi ve birçokları için SEC’in bu tür token üzerindeki pozisyonunun bir açıklaması olarak hareket etti. Şunu da not etmek önemlidir:

Bu konuşma hala resmi SEC web sitesinde görüntülenebilir.

Georgetown Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde daha sonraki bir konuşmada Hinman, ETH konuşması hakkında “çok dikkat çekti çünkü dünyaya ilk kez etheri bir menkul kıymet olarak görmediğimizi ifade ettik” dedi. Bu ifade, Hinman’ın kişisel bakış açısı olduğunu göstermek için hiçbir zaman düzeltilmedi ve “biz” terimini kullanırken, konuşmanın SEC’in eter ve benzeri kripto üzerindeki resmi pozisyonu olarak onaylandığı yönünde bir etkiye sahip görünüyordu.

Dürüst bildirim

SEC, XRP’nin tüm zaman boyunca bir menkul kıymet olduğunu ve Ripple’ın bunu fark etmesi gerektiğini belirterek, diğer kripto şirketlerine karşı 75 eylem ve dava şeklinde adil bildirimde bulunduklarını iddia ediyor. Ripple, tüm vakaların ICO’ları hedef aldığına işaret ederek buna karşı çıktı, ancak XRP defteri, Ripple ilk kurulduğunda zaten yerindeydi ve bir ICO’su yoktu. SEC tarafından yapılan açıklamada şunlara değinildi:

Yargının tüm seviyelerinde içtihat yorumlayan ve uygulayan SEC tarafından, düzenleyici otoritesi ve uygulama yetkisinin kapsamına ilişkin olarak yayınlanan ilgili rehber, anayasal olarak gerekli olan tüm bildirimi sağlamaktadır.

Hinman’ın konuşması

SEC, Hinman’ın 2018 konuşmasında paylaştığı görüşlerin yanı sıra, Etherin bir menkul kıymet olmadığı görüşüne atıfta bulunurken “biz” terimini kullandığı takip konuşmasının kendisinin olduğunu düşünüyor. Konuşmanın ardından piyasalar hemen harekete geçse ve SEC, Hinman’ın görüşlerini resmi politikadan ayırmak için herhangi bir yanıt vermese de ve konuşma halen resmi SEC web sitesinde olsa da bunlar SEC tarafından kişisel olarak kabul ediliyor. Sadece görüş.

Hinman’ın 2018’deki rezil konuşması, bu davaya katılımının sadece başlangıcı. Aslında, Hinman tarafından gerçekleştirilen diğer eylemler, o sırada SEC’in potansiyel amaçlarına gölge düşürdü. Sonuç olarak, Ripple, çıkar çatışması potansiyelini araştırmak ve SEC’in Ripple’a karşı açtığı davanın kafa karıştırıcı zamanlamasını daha iyi anlamak için eski direktörü görevden almasını istedi. SEC, Winman’ın üst düzey bir yetkili olarak kabul edilmesi ve görevden alınmasına izin verilmesi ile ilgili olarak şunu ifade etti:

Üst düzey hükümet yetkililerinin danıştıkları veya hakkında konuştukları her yasa, yönetmelik veya politikayla ilgili ifadeleri incelemeye tabi tutulacak ve daha sonra bir icra eyleminin temelini oluşturacaktır.

Hatta yanıt, bu ifadeye izin vererek dava açma riskinin mevcut olması durumunda, “nitelikli insanlar”ın sürekli dava korkusuyla bir devlet kariyerine devam etmek istemeyeceği için devlet kurumlarının zarar göreceğini bile belirtti. Davanın hâkimi, ABD Sulh Hakimi Sarah Netburn, SEC’in pozisyonuna katılmadı. Bunun normal bir dava olmadığını ve bu ifadenin SEC tarafından önerilen sonsuz davayı serbest bırakmayacağını belirtti. Bunun yerine Yargıç Netburn, dava hakkında şunu belitti:

Piyasalarımızda önemli politika kararları içeriyor, ihtilaflı miktarın tutarı önemli ve halkın bu davaya olan ilgisi önemli.

Bu, davanın nasıl geliştiğine bakılmaksızın, başlı başına bir dönüm noktası kararıdır. Avrupa kripto platformu Currency.com’un Strateji Başkanı Vitaliy Kedyk, karara yanıt verdi:

SEC ve Ripple Labs Inc. davası ve eski SEC direktörü William Hinman’ıEthereum London Hard Fork Yaklaşıyor: Fiyata Etkisi Nasıl Olacak? görevden alma kararı, perakende sektörünün sesinin ne kadar etkili olduğunu bize gösteriyor. ‘Kamu yararı’ lehine karar veren sonuç, Hinman’ın artık mahkemede sorgulanabilmesidir. Karar, Ripple Labs’ın Hinman’ı sorgulamasını ve Ethereum (ETH) hakkındaki “kişisel görüşlerini” ve neden ETH’nin bir “menkul kıymet” olmadığına inandığını belirlemesini sağlayacak. Muhtemelen davayla ilgili yeni gerçekleri ortaya çıkaran çok ilginç bir ifade olacak. ETH fiyatını hemen etkilemese de bu sonucun orta ve uzun vadede Ethereum’u etkilemesini bekliyoruz. Diğer otorite sesleri konuya ağırlık verdi. XRP sahipleri adına Müdahale Hareketi sunan bir avukat olan John Deaton, dava hakkında oldukça yüksek sesle konuştu.

Ripple’ın, XRP’nin ABD para birimi yasalarına uymasını sağlayarak iyi niyetle hareket ettiğini ve – tüm yasal kanıtlara dayanarak – aslında bir menkul kıymet yerine bir para birimi olduğuna inandığını savundu. Ripple’ın SEC ile birden çok kez etkileşime girdiğini, XRP’nin bir menkul kıymet olarak kabul edilmesiyle ilgili bir endişenin olduğu durumlarda, Ripple’ın o sırada bilgilendirilmesi gerektiğini belirtiyor. Ancak, herhangi bir endişe belirtisi verilmedi. Ayrıca Deaton, görevden alınan Hinman ile ilgili olarak derinden rahatsız edici potansiyel çıkar çatışmalarına ışık tuttu.

Hinman, SEC direktörü olarak görev yaptığı zamandan önce ve sonra Enterprise Ethereum Aliance üyesi olan Simpson Thacher hukuk firmasının ortağıydı.2018’deki konuşması ETH’ye önemli ölçüde fayda sağladı, bu da Simpson Thacher’a önemli ölçüde fayda sağladı, bu da Hinman’a önemli ölçüde fayda sağladı. Çünkü Simpson Thacher’daki rolü için ona milyonlar ödedi. Yargıç Netburn, Hinman’ın 2018’deki konuşmasının “ana soru” olduğunu belirtti ve ifadeye izin verme kararında ağır bir şekilde ağırlığını koydu. İfadeye doğrudan dahil olmamasına rağmen, Deaton, eski yönetmen Hinman’a sorulması gerektiğine inandığı soruların bir listesini kamuoyuna açıkladı.

Bunlar, 2018 konuşmasının yazımında kimlerin yer aldığı, kimlere danışıldığı, konuşmanın hazırlanmasında hangi araştırmaların yapıldığı ve konuşmadan kimlerin haberdar olduğu etrafında toplanıyor. Bu sorulara yeminli cevaplar almak, herhangi bir çıkar çatışmasını ortaya çıkarabilir ve muhtemelen Ripple’a karşı dava açmak için herhangi bir uygunsuz motivasyonu ortaya çıkarabilir. 021 olarak planlandı, ancak bu tarih 27 Temmuz olarak yeniden planlandı.

Bundan sonraki yol haritası

Dava açısından, ifade tamamlandıktan sonra önümüzdeki aylarda birkaç kilometre taşı var. Fact Discovery son tarihi 31 Ağustos ve Expert Discovery son tarihi 15 Ekim olarak belirtildi. Bu, daha fazla gecikme zaman çizelgesini daha da fazla zorlamadıkça, davanın çözülmesinin muhtemelen 2022’nin başlarında gerçekleşeceği anlamına geliyor. Bu arada, davanın çözülmediği her gün Ripple için zararlıdır. XRP’nin değeri önemli ölçüde düştü ve 50’den fazla borsaya ticareti askıya aldı ya da XRP’yi tamamen listeden çıkardı. Para birimi değerinin %75’ini kaybetti ve dava sonuçlanana kadar toparlanması pek mümkün değil veya mahkeme Ripple aleyhine karar verirse düzelmeyebilir.

Tüm SEC vakalarının %96’sının duruşma öncesi bir anlaşma üzerinde anlaştıkları düşünüldüğünde, özellikle Ripple ve XRP üzerindeki olumsuz etkiler nedeniyle bu olası bir sonuç gibi görünüyor. O zamana kadar ilk halka arzı ile ilerleyemez. Ancak SEC, Ripple’ın pozisyonunu zayıflatmak için birden fazla cephede duraksadı, ancak Ripple için herhangi bir kararın, neyin menkul kıymet olarak kabul edilebileceğini belirlemeye yardımcı olan Howie Testi için ciddi sorunlar yaratabileceğinden oldukça endişe duyuyor.

Ancak diğerleri, bunun kripto para birimleri için doğru yönde atılmış doğal bir adım olduğunu düşünüyor ve kripto projeleri için daha anlamlı olan yönergeleri kullanarak menkul kıymetlere karşı para birimlerini test etmeye yardımcı olabilecek yeni bir “Ripple Testi”nin benimsenmesi gerektiğini öne sürüyor. Ufukta daha ileriye bakıldığında, bu vaka bir bütün olarak kripto topluluğu için önemlidir ve ABD’nin kriptonun geleceğinde önemli bir rol oynayıp oynamadığını veya geride bırakılıp bırakılmadığını belirleyebilir.

Ripple kaybederse, birkaç önemli olasılık ortaya çıkabilir

İlk olarak, eğer XRP bir menkul kıymet ise, daha sonra Ethereum inceleme altına girebilir ve aslında herhangi bir token, 5, 10 veya daha fazla yıl sonra bile SEC’in kararına tabi olabilir. Bu tür bir belirsizlik, piyasalar için kötü bir şöhrete sahiptir ve etkisi derin olacaktır. İkincisi, ABD bir ulus olarak bu kararın sonucuyla yaşayacak ve Ripple aleyhine karar verilirse ABD kripto endüstrisinde lider olarak görülmeyecektir. Bunun yerine yatırımlar daha istikrarlı pazarlarda yer bulacak ve ABD’yi ve sakinlerini önemli kazançlı büyümenin dışında bırakacak. Geleceğin neler getireceğini göreceğiz. Bu dönüm noktası vakası üzerinde çok şey var, birçok bükülme ve dönüş var ve yakından izlenmeye değer bir drama.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Financemagnates.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku