SEC İçinde Ünlü Aktörün de Yer Aldığı Kripto Para Projesine Dava Açtı

0 0

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ünlü aktör ve yönetmen Steven Seagal tarafından desteklenen ve reklamı yapılan altcoin Bitcoin2Gen için 2018deki ICO dahil olmak üzere çeşitli kripto para birimi sahtekarlıkları sebebiyle üç kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

1 Şubatta SECin yayınladığı rapor Bitcoin Genin kurucusu John DeMarr Start Optionsın kurucusu Kristijan Krstic ve girişimci Robin Enosun Aralık 2017den Mayıs 2018e kadar iki sahte ve kayıtsız menkul kıymet teklifiyle yatırımcıları 11 milyon dolardan fazla dolandırdığını ortaya koydu.

SEC Krstic ve DeMarrın Aralık 2017de Start Optionsın iddia edilen kripto para varlık madenciliği ve ticaret platformunu geliştirdiğini belirtti. DeMarr daha sonra bunun “euro hacmi ve likidite açısından en büyük Bitcoin borsası” olduğunu iddia ederek kamuoyunu yanıltan ifadeler kullandı.

2018 Mayıs ayına kadar üç girişimci daha sonra Bitcoin2Gen’in ICOsunu tanıttı. SEC bu uyanık üçlüyü yatırımcılara kasıtlı olarak gerçeği yansıtmayan tanıtımlar yapmak ve dolandırmakla suçladı.

SECin şikayet dosyasına göre Bitcoin2Genin boş vaatlerinin arasında B2G tokenı için Ethereum uyumluluğu olduğunu toplanan fonların madencilik yapılabilir bir kripto para varlığı geliştirmek için yeniden yatırılacağını ve B2G tokenının tescilli bir borsada alınıp satılabileceği iddiaları yer alıyor. Ancak SECe göre:

“Bitcoin2Gen projesi tamamen bir sahtekarlıktı ve Krstic ve DeMarrın milyonlarca dolarlık yatırımcı fonunu kendi kişisel çıkarları için kötüye kullandığı iddia ediliyor.

Seagal Hem Dolandırıldı Hem de Ceza Ödemeye Mahkum Edildi 

Krstic ve DeMarr federal menkul kıymetler yasalarının yolsuzlukla mücadele  hükümlerini ihlal etmekle suçlanırken Enos söz konusu dolandırıcılığa yardım ve yataklık etmekle yargılanacak. SEC söz konusu kişiler hakkında hapis cezası paranın faiziyle birlikte ödenmesi ve gelecekte şirket kurma ve yönetme hakkından men edilmelerini istiyor.   

SEC Siber Birimi müdürü Kristina Littman “Bu eylemde iddia edilen davranış dijital varlık teknolojisiyle ilgilenenleri mağdur etmeye yönelik bir girişimdi ve bu dolandırıcılar yaptıklarından ötürü sorumlu tutulmalıdır” dedi.

Aynı gün ABD Başsavcılığı ve Adalet Bakanlığı DeMarr aleyhine paralel suçlamalar duyurdu.

Şirket yalnızca yatırımcılarını değil ünlü aktör Steven Segali de dolandırdı.  Bitcoin2Gen 2018de Bitcoin2Genin ICOsunu tanıtmak için aktöre 750 bin dolar değerinde B2G token ve 250 bin dolar nakit vaat etti ama sadece 157 bin dolar ödedi.

Seagal ICOyu sosyal kanallarında tanıtması karşılığında aldığı ücreti ifşa etmediği için Şubat 2020de SEC tarafından suçlandı ve komisyona 330 bin dolar ödemesi emredildi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku