SEC, Ponzi Şeması BitConnect’ten 5 Kişiye Dava Açtı

7

Bitconnect (BCC) ponzi şeması, Teksas ve Kuzey Carolina’daki düzenleyicilerin 16 Ocak 2018’de kendisine karşı bir durdurma ve faaliyetten men etme emri vermesinin ardından kripto para işlemi ve borç verme operasyonunu durdurdu. 28 Mayıs’ta, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’na, bireysel yatırımcılar tarafından yapılan şikayet üzerine 2 milyar dolar üzerinde para toplayan, ayrıca yasal düzenlemelere uymaksızın  BitConnect kripto para tanıtımı yapan 5 kişiye dava açtı. Menkul kıymet alım satım işlemlerini yürütmek için BitConnect yatırımcılara Bitcoin fiyat dalgalanmasından faydalanarak işlem yapmak ve kâr etmek için yatırımcı fonlarını kullanacağını söyledi. Bunun karşılığında BitConnect, yatırımcılara BitConnect’in vaat ettiği aylık yaklaşık %40’a varan karları ödeme sözü verdi. BitConnect ayrıca, yeni yatırımcıları programına yönlendiren mevcut yatırımcılara yönlendirme komisyonları da teklif etti.

SEC, Bitconnect potansiyel yatırımcılarına reklam veren organizatörlere dava açtı

SEC, YouTube videoları aracılığıyla potansiyel yatırımcılara reklam veren organizatörler arasında Trevon Brown (Trevon James), Craig Grant, Ryan Maasen ve Michael Noblewere (Michael Crypto) olduğunu iddia etti. SEC’e göre, “Brown, BitConnect’in bireysel yatırımcılara programa yatırımları teşvik etmek ve tanıtmaktan en az 480 bin dolar, Grant 1,3 milyon doların üzerinde, Maasen 475 bin doların üzerinde ve Noble 730 bin doların üzerinde “yönlendirme komisyonları” ve “geliştirme fonları” aldı. Brown, Grant, Maasen veya Noble’ın getirdiği her yeni kredi için BitConnect, ilgili organizatöre bu yeni yatırımın bir yüzdesini “yönlendirme komisyonları” olarak ödedi. Yönlendirme komisyonları başlangıçta %0,2 ile %7 arasında, daha sonra ise %2 ile maksimum %5 arasında değişiyordu.

Beşinci bir sanık, Joshua Jeppesen, konferanslarda ve tanıtım etkinliklerinde BitConnect’i temsil ederken, BitConnect ile organizatörler arasında bir irtibat görevi görerek BitConnect’in kayıt dışı menkul kıymet işlemlerine yardım ve yataklık etmekle suçlandı. Jeppesen, BitConnect’in kayıt dışı tekliflerine ve satışlarına yardım ve yataklık ederek, 2,6 milyon doların üzerinde bir gelir elde etti ve bunun 500 bin dolardan fazlasını nişanlısı Mascola’ya devretti. Hint vatandaşları Satish Kumbhani, Mahendra Chaudhari ve Divyesh Darji de dahil olmak üzere, projenin destekçileri diğer ülkelerde de tutuklandı.

John Bigatton, lisanssız finansal hizmet yürütmekle suçlandı

Ekim 2020’de, BitConnect’in bir başka destekleyicisi olduğu iddia edilen bu sefer Avustralyalı John Bigatton, lisanssız finansal hizmetler yürütmek ile ilgili olarak suçlandı. BitConnect suçlamalarıyla ilgisi olmayan Bigatton’ın karısı, BitConnect’in çökmesinden birkaç ay sonra ortadan kayboldu.

Belki de BitConnect ile ilgili en tanınmış isim olan Carlos Matos, ponzi gelişiminin bir parçası değildi ve yalnızca başkaları adına PR faaliyetlerinde bulundu. Matos, başından beri BitConnect’in bir ponzi şeması olduğunu bilmediğini ve BitConnect’e yatırım yaparak toplamda 25.610 dolar para kaybettiğini belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Azcoinnews.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku