Çinli ponzi şeması Bitcoin dolandırıcılığı yapmakla suçlanıyor

0 2

Primitivein kurucusu Dovey Wan Bitcoindeki gerçekleşen son tasfiyenin Çinli ponzi şeması olarak niteledi. Çinin dışında pek tanınırlığı olmayan PlusToken 200 bin Bitcoin ve 800 bin Ethereum dolandırıcılığı yapmakla suçlanıyor.

2018 yılında kurulan klasik ponzi şeması PlusToken yüksek verimli yatırım garantisi vaat ediyor. Sistemde dört tip üyelik bulunuyor. 2019 yılının ilk döneminde sistemde 10 milyon üye bulunduğu öne sürülmüştü.

Sistemin beyin takımı iki ay önce polis tarafından tutuklanmıştı. Wan ekibin uzun yıllar boyunca hapis yatacağını düşünüyor.

Ponzi şeması kapsamında üyelerden alınan 3 trilyon dolarlık kripto paranın henüz kurtarılamadığı belirtiliyor.

Ponzi şemasında kullanılan çok sayıda Bitcoin cüzdan adresinin multi-sig olduğu ve bu sebeple anahtar sahibi bazı kullanıcıların kanundan kaçtığı tahmin ediliyor.

PlusToken cüzdanlarındaki para akışını gözleyen güvenlik denetim firması Peckshield geçtiğimiz temmuz ayının başlarında 1000 kadar Bitcoinin Huobi ve Bittrex borsalarına aktarıldığını tespit etmişti. Transferin 50-100 Bitcoinlik gruplar halinde yapıldığı aktarılmıştı.

Çinli tacirler konulu henüz doğrulanamayan raporlara göre bir kişi 100lük Bitcoinler halinde Binance üzerinde sürekli olarak işlem yapıyor. Bu hareketliliğin de PlusTokenle bağlantısı bulunduğu düşünülüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku