ABD'de Bitcoin İçin Önemli Gelişme: Onaylanabilir!
ABD'de Bitcoin İçin Önemli Gelişme: Onaylanabilir!

SEC Başkanı Financial Times’a Konuştu: Kripto Para Sektörüne Tehdit!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para piyasası üzerindeki baskısını artırıyor. SEC başkanı Gary Gensler, Financial Times’a yakın zamanda verdiği bir röportajda, ”kripto lending” hizmetleri sunan herhangi bir platformun düzenlemelerden kaçamayacağının altını çizerek, sert bir uyarıda bulundu.  Lending, kripto paraları kiralayarak pasif kazanç elde etme sistemidir.

Odak noktası: yatırımcıların korunması!

Gensler’ın odak noktası yine yatırımcıların korunması oldu. Kripto para piyasasındaki yatırımcıların, tıpkı  geleneksel piyasadaki yatırımcılar gibi aynı haklara ve korunmaya sahip olması gerektiğini vurgulayan SEC başkanı şunları söyledi:

Kripto para piyasası şu anda kesinlikle, bankacılık, sigorta, menkul kıymet yasaları ve piyasa gözetiminini sağlayan kurallar olmadan yoluna devam ediyor ve yatırımcıların zarar göreceğini düşünüyorum. Birçok insanın incinmesi muhtemel.

Kripto lending ürünleriyle ilgili tartışmalar, piyasaya sürülmemiş stablecoin lending ürünü nedeniyle SEC tarafından yasal bir dava ile tehdit edildiğini belirten Coinbase ile başladı. Paylaştığı resmi bir basın açıklamasında Coinbase, menkul kıymetler düzenlemeleri konusundanki belirsizlik ve ürünlerinin neden bir menkul kıymet olduğuna dair nedenler konusunda netlik sunmadığı için SEC’i eleştirdi. Önde gelen kripto borsası, daha sonra lending ürünü planlarından vazgeçmeye karar verdi.

Kripto para sektörü risk altında!

Coinbase, SEC ile 6 ay süren başarısız görüşmelerin ardından kripto lending hizmetleri planlarını askıya aldı. SEC’in asıl odak noktası şu anda BlockFi, Celsius ve crypto.com  gibi temel kripto lending platformları. Celsiu ayrıca üç eyaletteki düzenleyicilerden soruşturma riskiyle karşı karşıya. SEC’in sert duruşu göz önünde bulundurulduğunda, diğer benzer platformlar da aynı kaderi paylaşabilir.

Ripple-SEC Davasında Önemli Gelişme: Taraflar Anlaşmaya mı Varıyor?
 

SEC, bu platformlar ile görüşmelere açık olduğunu iddia etse de, Coinbase’in deneyimi bunun tam tersini gösteriyor. Özellikle görevi Jay Clayton’dan devralmadan önce kripto kahramanı olarak ilan edilen Gensler, kripto para sektöründeki  inovasyon için daha büyük bir engel olduğunu kanıtlıyor. SEC başkanı, netlik sunmadan yatırımcı korumasını sağlamak için daha sıkı düzenlemelere duyulan ihtiyaç konusundaki tutumunu yinelemeye devam ediyor. Pat Toomey de dahil olmak üzere birçok eski düzenleyici yönetici ve yasa koyucu, Gensler ve SEC’den daha fazla netlik talep etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

SEC Başkanı Financial Times’a Konuştu: Kripto Para Sektörüne Tehdit!